Hlavní navigace

Česká spořitelna zahájila spolupráci s EIB při podpoře infrastrukturních projektů

Evropská investiční banka (EIB) poskytne České spořitelně globální úvěr ve výši 100 milionů EUR. Představitelé obou bank dnes podepsali Finanční kontrakt na čerpání první tranše ve výši 50 milionů EUR. Druhá tranše bude podepsána v horizontu dvou až tří let. Úvěr má provázanost s novým programem Evropské komise (EK), určeným na podporu rozvoje infrastruktury v příhraničních regionech České republiky s Německem a Rakouskem, tzv. Municipal Infrastructure Facility. Program také zahrnuje projekty z oblasti životního prostředí, dopravy, zdravotnictví a vzdělávání v těchto regionech.

Sdílet

Prostřednictvím České spořitelny bude know-how i prostředky EIB použity na financování malých až středně velkých infrastrukturních projektů (objem projektů se bude pohybovat v rozmezí 40 000 až 25 milionů EUR). Jde o projekty realizované veřejnými nebo soukromými subjekty, jež poskytují veřejné služby ve vybraných regionech členských zemí Evropské unie. Česká spořitelna je první bankou v České republice, která se do programu EK zapojila.

„Jsme tradičním partnerem veřejného sektoru v České republice a máme bohaté zkušenosti s realizací infrastrukturních projektů měst a obcí. Proto nás upřímně těší, že jsme dnes globální úvěr s EIB uzavřeli. Klientům z řad municipalit i firmám nabídneme financování a realizaci infrastrukturních projektů pomocí ověřeného know-how od EIB a pomocí našich komplexních úvěrových a poradenských programů. Jsme připraveni realizovat první projekty,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele Gernot Mittendorfer.

Součástí speciálního programu EK je také grant pro investory z řad veřejného a soukromého sektoru a pro Českou spořitelnu v celkové výši 4 milionů EUR. Výplata grantu se váže na úspěšné dokončení projektů splňujících kritéria stanovená EK a EIB. Česká spořitelna hodlá tyto prostředky z grantu použít na další rozvoj služeb malým a středním firmám a veřejnému sektoru.

Klára Gajdušková,
Tisková mluvčí
České spořitelny, a.s. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).