Hlavní navigace

Česká spořitelna upevňuje pozici lídra na trhu platebních karet

Česká spořitelna je největším vydavatelem platebních karet v České republice. Ke konci září 2004 banka vydala více než 2,7 mil. karet. Její tržní podíl prudce vzrostl zejména v kreditních kartách a dostal se tak v letošním roce až na 51 % (oproti 41 % v roce 2003). Stabilní pozici na trhu si banka udržuje v debetních kartách, kde její podíl činí 42 %, v oblasti bankomatů má 40% podíl a u platebních terminálů činí tento podíl 22 % .

„Obecně roste obliba platebních karet. S rostoucí nabídkou možností využití platebních karet roste i zájem o ně. Klienti využívají karty nejen k výběru hotovosti, ale i k dobíjení kreditu mobilního telefonu a k platbám u obchodníků. Každoročně se snižuje průměrná hodnota transakce kartou u obchodníků, z čehož vyplývá, že klienti používají kartu k bezhotovostním platbám i při nákupech nižších hodnot. Naopak roste objem průměrného výběru hotovosti v bankomatu,“ uvedl Miloslav Křečan, ředitel úseku kartové centrum.

Česká spořitelna jako první a jediná banka na trhu zavedla v polovině minulého roku Bonus program, v rámci něhož odměňuje klienty za platby kartou u obchodníků či za dobíjení kreditu mobilního telefonu v bankomatu. Banka rovněž nabízí slevový program Partner u embosovaných platebních karet. Podobný slevový program s názvem Student+ je součástí i karet pro studenty, vydávaných v rámci stejnojmenného balíčku. Držitelé těchto karet získávají při platbě kartou slevy u řady renomovaných obchodníků s celorepublikovou působností.

Od září letošního roku Česká spořitelna uvedla na trh novou službu – Platby kartou na internetu (e-commerce 3D-Secure). Tato služba umožňuje klientům bezpečné platby kartou na internetu u obchodníků, kteří při akceptaci využívají řešení 3D-Secure. Česká spořitelna se rovněž na příští rok připravuje v rámci zvýšení bezpečnosti při používání platebních karet na přechod na čipovou technologii. S ohledem na náročnost celé operace, která představuje úpravu zhruba 1080 bankomatů, 10 000 platebních terminálů a více než 2,7 mil. platebních karet, bude úprava platebních terminálů České spořitelny zahájena na jaře příštího roku a vydávání čipových karet na podzim příštího roku.

Česká spořitelna jako největší vydavatel platebních karet v ČR doporučuje klientům, aby byli při používání karet vždy obezřetní. Je třeba si uvědomit, že karta je vlastně klíč k účtu každého z nás. Ke své kartě bychom se měli chovat se stejnou pozorností jako ke svým penězům, dodal Křečan.

Klára Gajdušková,
Tisková mluvčí
České spořitelny, a.s.