Hlavní navigace

Česká spořitelna bude zajišťovat zúčtování na PXE

Společnost UNIVYC, a.s. uzavřela v pořadí již třetí smlouvu o zajištění zúčtování obchodů uzavřených na Energetické burze Praha (PXE). Dalším subjektem, který rozšířil řady clearingových bank je Česká spořitelna, a.s. Ta se tak stává již třetí bankou, která bude na trhu Energetické burzy Praha zajišťovat zúčtování uzavřených obchodů.

Sdílet

„Velmi oceňuji profesionální přístup všech bank, se kterými jsme doposud podepsali smlouvu. Je nutné si uvědomit, jak náročný projekt musely obě strany ve velmi krátkém čase řešit. Z pohledu bank se jedná v podstatě o zcela novou službu pro korporátní klientelu. Zavedení takové služby znamená celou škálu nezbytných interních procesů, se kterými si však banky dokázaly poradit, a tak i díky jejich flexibilitě bude moci Energetická burza Praha v průběhu července zahájit obchodování“ – říká Helena Čacká, generální ředitelka UNIVYC, a.s.

Každý účastník obchodování na Energetické burze Praha musí mít uzavřenou smlouvu s tzv. clearingovou bankou, která za něj zajišťuje zúčtování uzavřených obchodů. Clearingová banka, která se stává na základě smlouvy se společností Univyc účastníkem zúčtování, přebírá plnou odpovědnost za bezpodmínečné splnění závazků plynoucích ze zúčtování burzovních obchodů účastníka obchodování, se kterým má uzavřenu smlouvu o zajištění zúčtování.

Energetická burza Praha je novou obchodní platformou v České republice určenou pro obchodování s elektrickou energií. Byla založena 5. března 2007 s cílem nastavit nová pravidla pro obchodování s elektrickou energií v České republice. Nový trh bude nabízet obchodování s elektřinou v podobě termínových derivátů. Více informací o Energetické burze Praha, o systému obchodování a zúčtování naleznete na http://www.pxe.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).