Hlavní navigace

Česká spořitelna a Správa NP a CHKO Šumava zahajují spolupráci

Spolupráci zahájila Česká spořitelna a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Česká spořitelna v rámci své pomoci na likvidaci škod po orkánu Kyrill přispěje jednorázovou částkou jeden milion korun Národnímu parku Šumava na okamžitou a nejnutnější likvidaci následků orkánu. Česká spořitelna je připravena i k další vzájemné spolupráci na ozdravení Národního parku Šumava; včetně obnovy a rozšíření zařízení pro návštěvníky.

Sdílet

Ve dnech 18. až 20. ledna 2007 bylo území Národního parku Šumava postiženo větrnou kalamitou. V oblasti Churáňova byla naměřena rychlost větru 137 km/hod (18. 1. 2007 23.32, 250° – ZJZ směr). Nejhorší situace nastala v odpoledních a především nočních hodinách ve čtvrtek 18.ledna.2007­. Následky větru jsou obrovské. Vlivem orkánu padly porosty v řádu statisíců kubických metrů dřeva. Mnohá kalamitní místa zůstávají stále nepřístupná. K nejpostiženějším místům Šumavy patří Borovoladsko a Prášilsko. Jako negativní faktor při řádění orkánu jednoznačně zapůsobil rozmoklý a podmáčený terén bez sněhu a s teplotami nad bodem mrazu. V dalších dnech může problémy způsobit sněžení, protože části porostů jsou narušené vichřicí a mohou se dále vyvracet a lámat. Sníh může také zkomplikovat uvolňování turistických cest. Jako prioritní správa parku pociťuje zajištění základní dostupnosti pro život obyvatel a přívodu energií, dále uvolnění lyžařských tras, zejména v okolí obcí. Právě pro tento účel může finanční dar České spořitelny pomoci.

Česká spořitelna přispívá v rámci celé ČR na likvidaci škod po orkánu částkou 10 milionů Kč. Rychlá finanční pomoc je určena na úklid škod obcím, městům a neziskovým organizacím. Obce, města a neziskové organizace mohou od České spořitelny získat nenávratný finanční dar na úklid škod v konkrétním místě nebo objektu. O dar se mohou přihlásit tak, že vyplní jednoduchý elektronický formulář, který je od středy 24. ledna 2007 k dispozici ke stažení na stránkách www.csas.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).