Hlavní navigace

Česká pojišťovna zaplatila za škody z loňského orkánu přes 820 milionů korun

Orkán Kyrill, který udeřil na Českou republiku vloni 18. a 19. ledna, byl pro Českou pojišťovnu loňskou kalamitou číslo jedna, za kterou klientům vyplatila více než 827 milionů korun. Jedna z největších zajišťoven na světě Munich Re ji ve své shrnující zprávě označila za druhou nejhorší celosvětovou katastrofu z hlediska pojišťoven (první bylo zemětřesení v Japonsku). Celkové náklady na odstranění škod po loňském lednovém orkánu činily 5,8 miliardy dolarů.

Sdílet

Vichřice přes naše území proletí každoročně několikrát, ale orkán o této síle k nám v loňském roce zavítal poprvé. Jen za dva dny – 18. a 19. ledna – „přifoukal“ klientům České pojišťovny 42 485 pojistných událostí. Běžně by tento počet škod z rizika vichřice plnil statistiky přibližně dva a půl roku.

Zvláštností této kalamity bylo, že se na celém území republiky odehrála během několika málo hodin. Tím se například lišila od záplav v roce 2002 (53 tisíc škod za 9 miliard korun), které postupně postihly pouze některé kraje, takže zatímco na jihu už pracovali mobilní technici a likvidátoři ČP, na severu ještě kulminovala voda. Loňskou kalamitu po Kyrilu nebylo možné srovnat ani se škodami, které při zimě v roce 2006 způsobila tíha sněhu (35 tisíc škod), neboť tehdy byly pojistné události rozprostřeny do několika měsíců. Loňský Kyrill zasáhl celé území České republiky během několika málo hodin, a tak byly druhý den ráno jeho následky patrné ve všech krajích najednou.

Poprvé se stalo, že rychlost likvidace měli ve svých rukou na mnoha místech samotní klienti. Nedlouho po orkánu ve druhé polovině ledna roku 2007 totiž meteorologové předpovídali sněžení a hrozilo, že pokud škody, které bude ČP likvidovat, zapadnou sněhem, vše se začne protahovat. Na výzvu České pojišťovny pak klienti posílali do klientského centra vlastní fotografie, pořízené ještě předtím, než začalo chumelit. Tím se celá likvidace významně zrychlila, což nejlépe dokladuje fakt, že do tří měsíců od Kyrilla bylo vyřízeno 95 % pojistných událostí. V současnosti jsou už téměř všechny, až na výjimky, související např. s postupem stavebních prací, vyplaceny.

Za celý loňský rok Česká pojišťovna registrovala celkem 52 594 škod z vichřic. Kromě celonárodního Kyrilla foukalo během roku ještě několikrát, naštěstí jen lokálně. V polovině května v Krušnohoří, v druhé polovině červenci na Plzeňsku, začátkem září na jihu Moravy, koncem pak na severu Čech. Vítr lámal stromy a větve na Liberecku a Karlovarsku ještě v listopadu, v Plzeňském kraji foukalo i na Mikuláše. Až na výjimky však tyto škody nebyly nijak rozsáhlé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).