Hlavní navigace

Česká pojišťovna připravila společně s nadací Leontinka a Policií ČR celorepublikovou soutěž pro děti ze základních škol. Jejím cílem je zvýšit empatii vůči nevidomým

[Tisková zpráva] Neviditelný svět v pohybu – tak se jmenuje celorepubliková soutěž žáků prvního stupně základních škol, kterou připravila Česká pojišťovna společně s Nadací Leontinka a Policií ČR. Poprvé se uskuteční v úterý 4. května 2010 v ZŠ Alberta Kučery v Ostravě. Na rozdíl od jiných soutěží bude probíhat ve velmi netradičních disciplínách ze světa nevidomých.

Sdílet

Ve všech čtrnácti krajích si totiž děti vyzkoušejí, jaké to je zvládat úplně standardní věci, ovšem bez využití zraku. Se zavázanýma očima a pomocí slepecké hole budou například procházet přesně vymezenou dráhou, pokusí se chytat zvonící míč, poslepu si namazat chleba a nalít vodu do sklenice, namalovat obrázek, sestavit zvukové pexeso, obléknout se atd.

„Cílem tohoto projektu je lépe pochopit svět lidí, kteří nevidí, zvýšit empatii vůči nevidomým a zlepšit komunikaci mezi vidícími a nevidomými,“ vysvětlil hlavní záměr nové soutěže generální ředitel České pojišťovny Ivan Vodička. „Kromě vztahu k nevidomým se také na jednotlivých místech děti dozvědí, jak se chovat k vodicím a asistenčním psům, jak správně k nevidomým přistupovat v silničním provozu a přijdou je pozdravit i slavní hokejisté a automobiloví závodníci,“ dodal Vodička.

Soutěžit bude vždy deset čtvrťáků z vybraných základních škol, rozdělených do pěti družstev po dvou. Jednotlivé discipliny budou identické a uskuteční se na dětských dopravních hřištích, v případě špatného počasí v tělocvičnách. A hlavní výhra? Tou bude tandemové kolo, které na konci soutěže zdravé děti věnují speciálnímu pedagogickému centru pro slabozraké a nevidomé ve svém kraji.

Kde bude soutěž Neviditelný svět v pohybu probíhat v České republice?

 Česká pojišťovna má dlouholeté zkušenosti s podobnými projekty. Více než pět let uděluje ve spolupráci s PČR ocenění Gentleman silnic za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu. Pět let také organizovala dopravně preventivní projekt Jezdíme s úsměvem, při kterém právě děti z 1. stupně základních škol odměňovaly za asistence policie šoféry, projíždějící jejich městem. A společně s Nadací Leontinka už několik let předává ČP vycvičené asistenční a vodicí psy dětem se zbytky zraku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).