Hlavní navigace

Česká pojišťovna odhalila za první tři měsíce roku pojistné podvody za více než 97 milionů korun, což je o 70 % více, než vloni

[Tisková zpráva] Likvidátoři a detektivové České pojišťovny odhalili v prvním čtvrtletí letošního roku pojistné podvody za více než 97 milionů korun.

Sdílet

Meziročně se tak počet podvodů zvýšil o 70 procent. Vloni totiž ve stejném období ČP odhalila případy za 57 milionů korun. Nejvíce jich bylo v krajích Jihočeském, Středočeském, Libereckém a také v Praze. Potvrzují se tak odhady odborníků, kteří nárůst pojistných podvodů dávají do souvislosti s ekonomickou krizí. Specialisté České pojišťovny každoročně odhalí více než polovinu všech podvodů, ke kterým dochází na českém pojistném trhu. Za celý rok 2009 jich bylo 731 v hodnotě 234 milionů korun.

Zhruba 65 procent pojistných podvodů se týkalo už tradičně motorových vozidel a souvisely s jejich fingovanými a upravovanými nehodami a krádežemi. Z pohledu této čtvrtletní statistiky se nejméně pokoušeli podvádět obyvatelé v krajích Vysočina, Královéhradeckém a Zlínském. Největší kvartální skok pak zaznamenala ČP v jižních Čechách, kde její detektivové odhalili podvody v desetinásobné hodnotě oproti loňsku.

Kromě krize je však za tímto vyšším počtem v případě České pojišťovny také možnost využívat systém Virtual Crash (více na http://www.ces­kapojistovna.cz/de­fault.aspx?sec­tion=20101&tis­kova=218 ), který umožňuje unikátní analýzu dopravních nehod a také dokonalejší softwarová technologie, jež dokáže vidět jednotlivé případy v širších souvislostech i v hlubší historii.

Zcela bez zásahu těchto moderních technik se obešel případ, kdy obyvatel jedné malebné jihočeské obce půjčil auto kamarádovi a ten s ním v opilosti vletěl do místní kapličky. Aby se vyhnul následkům dechové zkoušky, zavolal svému střízlivému bratrovi, který přijel na místo nehody a sám pak vše ohlásil policii jako svůj karambol. Majitel zničeného vozidla ale neměl auto havarijně pojištěné, a tak se obrátil na skutečného viníka – opilce, aby mu škodu zaplatil. Ten se mu vysmál, s tím, že v policejním protokolu přece  je přece zapsaný jeho bratr. V tuto chvíli pohár trpělivosti vlastníka vozidla přetekl a oznámil bratrskou výměnu policii. Důvod byl prostý – neměl auto havarijně pojištěné, a tak to nebyla pojišťovna, ale právě viník nehody, po kterém musel požadovat náhradu škody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).