Hlavní navigace

Česká pojišťovna ocenila společně s policií prvního českého gentlemana silnic

Praha (8. prosince 2004) - První ocenění Gentleman silnic, které udělují Česká pojišťovna a Policie ČR za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu, převzal v Novém Jičíně dvaačtyřicetiletý Jiří Lukáč. Letos v srpnu vyprostil v Pustějově na Novojičínsku sedmnáctiletého mladíka z hořícího auta.

Sdílet

Tímto projektem chceme ukázat na to, že hrdiny nemusí být pouze imaginární postavičky ze světa filmu a počítačových her, ale obyčejní lidé, kteří žijí mezi námi, řekl ředitel agentury ČP v Novém Jičíně Petr Musil, který mu k certifikátu předal také značkové hodinky. Pan Lukáč neváhal nasadit svůj život, aby zachránil cizího člověka, kterého vůbec neznal. Kdyby to neudělal, evidovali bychom na silnicích našeho okresu o jeden zmařený život víc, doplnil ředitel novojičínské policie Karel Třetina.

Otec dvou dcer Jiří Lukáč pracuje jako hlídač na stavbě a v den, kdy měl službu se stal svědkem vážné dopravní nehody. Uslyšel jsem ránu a když jsem doběhl k místu kolize, viděl jsem už hořící auto a kolem něj tři pobíhající mladíky, vypráví i po několika měsících s pohnutím v hlase. Křičeli na něho, že tam nemá chodit, že to vybouchne, a že jsou uvnitř ještě lidé. Neváhal a přes zadní dveře do vozu vlezl. Viděl jsem tam ležet kluka. Chytil jsem jej za límec a vytáhl ven asi pět metrů od auta, doplnil. Později se dozvěděl, že Š120, která se vznítila po nárazu do stromu, v sobě měla zabudovaný plynový pohon.

Vrátil se zpátky a chtěl pomoci i řidiči. Byl to pohled, na který nikdy v životě nezapomenu. Asi jsem byl v šoku a neuvažoval normálně. Měl hlavu střechou přiraženou k volantu. Začal jsem s ním cloumat, aby šel ven, že to hoří, že tam nemůže zůstat. Plameny sílily, takže jsem musel z auta ven. To už auto hořelo téměř celé a plameny šlehaly u i zadního okna, popsal situaci. Podle policie Jiří Lukáč mladíkovi zachránil život a nebýt jeho zásahu s největší pravděpodobností by do příjezdu hasičů ve voze uhořel.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem dosahujícím 39 procent.

V soutěži Pojišťovna roku 2004 pořádané letos v říjnu společností Fincentrum, získala první místo. Spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procent.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).