Hlavní navigace

Česká pojišťovna: kalamity přicházejí o víkendech

[Tisková zpráva] Česká pojišťovna analyzovala všechny živelní kalamity, které postihly Českou republiku a její občany od počátku roku 2008 a došla k překvapivému zjištění: v naprosté většině případů ničivé živly pustošily majetek o víkendech.

Sdílet

Bez ohledu na to, jestli se jednalo o větrné smrště, povodně, přívalové deště či krupobití. Dohrou všech „svátečních“ živlů jsou znovu víkendy – tentokrát pracovní. Tím bude i ten následující, pro klienty – motoristy bude například mimořádně otevřeno i na prohlídkovém místě v Praze 4 na Chodově.

První kalamitu v roce 2008 přinesla vichřice Emma o víkendu 1. a 2. března. Česká pojišťovna tehdy řešila více než 18 tisíc pojistných událostí svých klientů za půl miliardy korun. Největší škody byly zaznamenány na budovách, lesních porostech a automobilech a nejvíce zasaženými oblastmi v České republice byly jižní Morava, východní, střední a jižní Čechy.

V červnu 2009 a v následujících dvou prázdninových měsících zasáhlo území ČR několik živelných událostí, které způsobily klientům ČP 30 tisíc škod za téměř 2 miliardy korun. Z toho více než 12 tisíc škod bylo způsobeno povodněmi a záplavami, více než 5500 vichřicí, 3200 krupobitím a 2900 bleskem. Kalamitní události šly v těsném sledu za sebou a velká část z nich se kumulovala na dva víkendy – 26. a 27. června a na sobotu 4. července.

O víkendu zaútočily rovněž první letošní povodně v květnu, které přinesly klientům České pojišťovny 12 tisíc škod za 800 milionů korun. Nejvíce zasaženými kraji byly Moravskoslezský – Frýdecko-Místecko, Karvinsko a Přerovsko – a také Olomoucký a Zlínský.

I v srpnu pak řádily živly o víkendech a přesunuly se do Čech. První srpnový víkend postihly povodně a záplavy hlavně oblast severních Čech a klientům ČP způsobily asi 12 tisíc škod v očekávané výši až 570 milionů korun. Poslední kalamitní víkend pak byl ve znamení vichřice a krupobití a tentokrát zasáhly především hlavní město Prahu a blízké okolí. Česká pojišťovna odhaduje, že bude řešit až 10 tisíc škod týkajících se automobilů a dalších až 4 tisíce škod na jiném majetku, především na budovách. Celkový objem škod se podle likvidátorů České pojišťovny může vyšplhat až na 600 milionů korun. K dnešnímu dni bylo z obou srpnových kalamit nahlášeno téměř 13 tisíc škod, krupobitní události z Prahy a okolí dosahují téměř 7500 případů a už v počtu i objemu předčily severočeské záplavy.

Všechny dosavadní kalamity měly a stále mají další víkendové dohry. Do postižených oblastí na severu Čech se i na tento víkend přesouvají další mobilní technici, likvidátoři a další dobrovolníci z ostatních míst republiky. Tuto sobotu i neděli bude od 8 do 16 hodin otevřeno i prohlídkové centrum v Praze 4 v Kaplanově ulici, kde jen během prvních dvou dnů po kalamitě bylo zdokumentováno více než 1000 vozidel. Prodloužena byla i provozní doba ve všední dny od 7 do 19 hodin. Mobilní technici budou také v postižených oblastech Prahy a okresu Praha-západ objíždět klienty, kteří své škody již telefonicky zaregistrovali.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).