Hlavní navigace

Češi vyráží na lyže sice pojištěni, ale za střízliva jezdí jen každý šestý

[Tisková zpráva] Na sjezdovkách jezdí 83 % českých lyžařů pod vlivem alkoholu, více než třetina vypije přes den dvě až tři skleničky lihovin.

Sdílet

Dvě třetiny sportovců na horách neřeší ani zbytkový alkohol po ránu, takže zcela střízlivé lyžaře či snowboardisty potkáte jen stěží. A když už, budou to daleko spíše ženy. Češi si tak podle ankety* DIRECT Pojišťovny neuvědomují negativní dopady alkoholu nejen na jejich smysly, ale také na celkovou bezpečnost na sjezdovce.

„Naprostá většina lyžařů se při svých cestách za sněhem chová zodpovědně v otázce pojištění. Na výjezd do zahraničí se 9 z 10 našich klientů pojistí, a pokud jedou za zimními sporty, sjednávají si většinou i doplňková připojištění,“ říká Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny. „Na co však už milovníci sjezdování bohužel nemyslí, je vliv alkoholu. Málokdo si uvědomuje, že prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a vede ke ztrátě kritického úsudku. Podnapilý lyžař tak ohrožuje nejen sám sebe, ale také ostatní lyžaře a snowboardisty. V zahraničí bývá běžnou praxí, že střety a zranění na sjezdovce šetří místní policie, která právě vliv alkoholu zkoumá a pokud se prokáže jeho přítomnost v krvi, má to také přímý vliv na plnění pojišťovny,“ dodává Kateřina Krásová.

Anketa DIRECT Pojišťovny ukázala, že alkoholu se při lyžování úplně vyhýbá pouze každý šestý. Jsou to však hlavně ženy (28 %), mezi muži je to vzácnost (7 %). Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce 36 % lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, oproti 18 % žen. Sedm z 10 lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří a šestina Čechů má prý pod vlivem větší požitek z jízdy.

Nelichotivý obrázek vztahu Čechů k alkoholu umocňuje 15 % sjezdařů, kteří jsou přesvědčeni, že zbytkový alkohol po večerním veselí nemá na jejich lyžařské schopnosti vliv. A více než 50% lyžařů si hladinu alkoholu po ránu vůbec nehlídá. Podobně to mají ovšem i Britové. Podle průzkumu** pojišťovny MORE THAN, sesterské společnosti DIRECT Pojišťovny, vyráží jeden ze čtyř Britů nevědomky na svah v podnapilém stavu. Vliv večerního opíjení na lyžařské schopnosti si totiž tři čtvrtiny lyžařů či snowboardistů nepřipouští.

Oproti přesvědčení a chování většiny je alkohol na sjezdovce nebezpečný. Pro ty, kteří nechtějí na svahu riskovat zdraví svoje ani ostatních, připravila DIRECT Pojišťovna tato doporučení:

•    Chystáte-li se pít, nespěchejte. Čím rychleji pijete, tím rychleji roste koncentrace alkoholu v krvi.

•    Když už se večer opijete a ráno vám nebude zrovna nejlépe, nechoďte rovnou na svah. Dejte alkoholu čas, aby se dostal pryč z vašeho těla, a vyrazte na lyže až po obědě.

•    Dávejte pozor, co jíte. Vydatné jídlo odbourávání alkoholu zpomalí, v některých případech i třikrát. Mýtus, že vám jídlo pomůže vystřízlivět, je falešný.

•    Nemyslete si, že „vám čerstvý vzduch vyčistí hlavu“ – nevyčistí. Nízké teploty nemají na absorpci alkoholu vůbec žádný vliv.

•    Pořiďte si kapesní alkohol tester (jsou levné a všude k dostání) a přibalte si jej na hory s sebou, abyste věděli, kdy můžete bezpečně na sjezdovku.

Zodpovědní lyžaři vědí, že pojištění přeje střízlivým

Odměnou pro střízlivé lyžaře je nejen lepší výkon na sjezdovce, ale také jistota pojistného plnění, když už se jim něco stane. DIRECT Pojišťovna milovníkům zimních sportů nabízí cestovní pojištění s léčebnými výlohami až do výše tří milionů korun a náklady na záchrannou a pátrací činnost horské služby v ceně. Samozřejmostí cestovního pojištění DIRECT Pojišťovny jsou asistenční služby. Součástí vybraných balíčků je také pojištění úrazu, které si sjednává 85 % sportovců, nebo pojištění odpovědnosti za škodu, které si dnes sjednává prakticky každý lyžař.

Bližší informace o pojištění od DIRECT Pojišťovny naleznou zájemci na stránkách www.direct.cz. Další doporučení, jak se správně chovat na sjezdovkách najdou lyžaři i snowboardisti v brožuře Bezpečně na lyže (Průvodce pojištěním pro vaši zimní dovolenou) na stránkách České asociace pojišťoven www.cap.cz.

*Anketa DIRECT Pojišťovny proběhla v pražských ulicích začátkem prosince 2011 na vzorku 321 respondentů.

**Průzkum pro pojišťovnu MORE THAN provedla společnost Opinium Research v prosinci 2009 na vzorku 1072 dospělých britských lyžařů a snowboardistů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).