Hlavní navigace

Jak se zdá, Češi umí makat, ale s obchodováním je to horší

V průběhu měsíce dubna 2008 provedl pracovní a personální server www.Job3000.cz další průzkum, tentokráte zaměřený na to, výkon jakého druhu práce uspokojuje většinu obyvatel České republiky.

Sdílet

Zmíněný průzkum přinesl poměrně zajímavé výsledky. Shrnout je lze tak, že Češi jsou sice národ velmi pracovitý (ať již manuálně či duševně), avšak zároveň jen malá část české populace oplývá též schopnostmi dobrého obchodování.

V rámci prováděného průzkumu se náš server obrátil celkem na 175 respondentů s otázkou, jaký druh práce je nejvíce uspokojuje.

Zde jsou konkrétní výsledky provedené ankety:

Jaký druh práce Vás nejvíce uspokojuje?

  • 50 respondentů, tedy 28% dotázaných: manuální práce
  • 36 respondentů, tedy 20% dotázaných: administrativní práce
  • 48 respondentů, tedy 27% dotázaných: kreativní práce
  • 13 respondentů, tedy 7% dotázaných: komunikace
  • 17 respondentů, tedy 9% dotázaných: řízení, vedení
  • 3 respondenti, tedy 1% dotázaných: obchod
  • 1 respondent, tedy 1% dotázaných: rutinní práce
  • 7 respondentů, tedy 4% dotázaných: ostatní práce

Jak jsme tedy již uvedli, Češi jsou národ velmi pracovitý, ať již manuálně či duševně, obchodování je však příliš neuspokojuje. Ani schopnostmi řízení či komunikace my Češi příliš neoplýváme. Dá se říci, že to je škoda, neboť právě tyto schopnosti často určují naši vyjednávací pozici k platu, hodnotám, a obecně ke kvalitám osobnosti. Tyto schopnosti se určitě každému vyplatí rozvíjet. Jinak se nám může stát, že náš kolega na stejné pozici, který však na rozdíl od nás uvedenými schopnostmi oplývá, dostane vyšší plat (a to řádově dokonce o 10 až 30%!). Takový člověk je navíc více chválen či častěji povyšován na lepší pracovní pozici.

Pokud se ptáte, co má například dělník společného s obchodem, tak vězte, že hodně. Dělník totiž prodává svou práci a zaměstnavatel ji od něj kupuje. Vzniká tak obchod. Když neumí dělník vyjednat svou cenu, určuje ji za něj někdo jiný. A tak se každý z nás může stát jen součástí ozubeného kola nějakého stroje. Když se kolečko pokazí, tak se vymění nebo nahradí. Skutečnou hodnotu má však celý stroj!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).