Češi nejčastěji šetří na alkoholu a cestování, zjistil průzkum Poštovní spořitelny

Více než 70 % Čechů se domnívá, že je v současné době nutné spořit a vytvořit si finanční rezervu na „horší časy“. Za ideální výši finanční rezervy pak Češi v takřka 50 % případů považují jeden až trojnásobek své měsíční mzdy. Pravdou však je, že téměř čtvrtina z nich žádnou rezervu nemá nebo žije na dluh. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Sdílet

Důvodem, proč jsme si průzkum na téma finanční chování Čechů v době finanční krize nechali zpracovat, byla snaha pochopit současnou náladu široké veřejnosti, říká Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny. Chtěli jsme si ověřit, nakolik se tato situace projevila v přístupu k bankovním institucím, a jak ovlivnila přístup Čechů k financím.

Průzkum přinesl v této otázce zajímavá zjištění. Na 67 % populace se koncem loňského roku, v počátcích finanční krize, zachovalo velmi pragmaticky a své úspory ponechalo na účtu. Desetina klientů bank své finance z účtů vybrala kvůli obavám ze znehodnocení úspor či jejich ztráty, polovina z nich však vybrané finance opět uložila. Nejvíce bankám důvěřují lidé produktivního věku, zaměstnanci a podnikatelé. O důvěře v bankovní sektor svědčí i skutečnost, že 66 % lidí má všechny produkty u jediné bankovní instituce. Jen 22 % Čechů má své úspory rozložené do více produktů u různých bank, upozorňuje Leila Goulliová, ředitelka marketingu Poštovní spořitelny.

Výsledky průzkumu také potvrdily, že Češi jsou konzervativní a opatrní střadatelé. Zatímco 71 % populace dává přednost tradičním a vyzkoušeným spořícím nástrojům, jen 20 % z nich považuje za rozumné raději volné peníze utratit. Ukazuje to na naši historickou zkušenost počítat se zhoršením životní situace a schopnost uskrovnit se za účelem vytvoření dostatečné finanční rezervy, vysvětluje Leila Goulliová. Zbylých devět procent populace považuje za nejrozumnější využít poklesů na trzích a investovat na kapitálových trzích.

Pokud jde o omezení výdajů, většina lidí je ochotna se jako prvního vzdát alkoholu, cigaret a nákupu automobilu nebo motocyklu. Nejvíce lidí se také nejochotněji rozloučí s dovolenou, cestováním a návštěvami restaurací a kaváren. Naopak až jako poslední by Češi omezili nákup léků a léčiv.

Ačkoliv většina české populace spatřuje jako dostatečnou finanční rezervu 1–3 násobek měsíční mzdy, skutečnost je taková, že optimální je mít úspory ve výši 6–9 násobku platu, upozorňuje Vlasta Dolanská. Poštovní spořitelna proto nabízí každému klientovi ze široké škály spořících nástrojů, které jsou pro něj nejvhodnější a nejvýhodnější. Naše prodejní výsledky ukazují, že lidé využívají této možnosti stále častěji.

V nabídce je například velmi oblíbený spořicí účet Červené konto, který nabízí nadprůměrné úročení, není zatíženo transakčními poplatky a jeho vedení je zdarma. Škálu spořících produktů pak doplňuje Spořicí účet s volenou výpovědní lhůtou, Spoření na vzdělání či dětská vkladní knížka. Produkty lze sjednat na některém z finančních center PS, na vybraných pobočkách České pošty či prostřednictvím obchodních zástupců ČMSS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).