Hlavní navigace

Češi mohou spořit v průměru 2 až 4 tisíce měsíčně

Většina Čechů může po zaplacení všech pravidelných výdajů měsíčně ušetřit i několik tisícovek. Průměrná úspora činí 2675 korun s tím, že muži si mohou dovolit „dát na stranu“ více (3375 korun) než ženy (1975 korun). Ti, kteří si již nějaké peníze ukládají nebo investují, měsíčně spoří zhruba 3525 korun. Naopak v Maďarsku a Polsku nezbývají téměř polovině obyvatel na konci měsíce žádné peníze, které by mohli dále zhodnocovat. Potvrzují to výsledky průzkumu GE Money Bank, který se uskutečnil v České republice, Rusku, Lotyšsku, Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Sdílet

Nejlépe jsou na tom mladí lidé a muži obecně

Průzkum ukazuje, že většina lidí disponuje volnou finanční hotovostí, kterou může zhodnocovat. Často ale volí nesprávnou cestu a nechávají své peníze ležet na běžném účtu. Věříme, že náš spořicí účet Genius Plus s nejvyšší úrokovou sazbu na trhu 3,6 % p. a. lidem nabídne zajímavou alternativu, uvedla Monika Kubovcová, manažerka produktů retailového bankovnictví GE Money Bank. Co se týká efektivity spoření, mají Češi v dnešní době velký prostor ke zlepšení. Kdyby více využívali spořicí účty, termínované vklady a chráněné podílové fondy, zvyšovali by svoje úspory mnohem rychleji a přitom bez rizika, dodává Monika Kubovcová.

Výsledky průzkumu GE Money Bank také ukazují, že rozdíly ve výši možných měsíčních úložek panují jak mezi generacemi, tak mezi pohlavími. V České republice mají nejvíce volných finančních přebytků lidé ve věku od 18 do 29 let. Pokud jde o pohlaví střadatelů, vyšší úspory si mohou dovolit čeští muži. Uvádějí v průměru částku 3375 korun měsíčně, zatímco ženy sumu o 1400 korun nižší.

Ze všech sledovaných zemí deklarují nejvyšší možné částky na spoření Rusové. Ti mají na tyto účely měsíčně k dispozici v průměru 6075 korun. Obyvatelé ČR s 2675 korunami obsadili druhé místo. Nejhůře jsou na tom se spořením Maďaři, kterým na konci měsíce průměrně zbývá jen necelých 1000 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).