Hlavní navigace

Češi budou mít bohatého, ale nudného Ježíška. Slováky a Poláky čeká pod stromečkem zábava.

[Tisková zpráva] Češi letos utratí za vánoční dárky více než vloni. Průměrná útrata za letošního Ježíška podle tisícovky respondentů telefonického průzkumu Provident Financial dosáhne 4 797 korun, v roce 2009 to bylo 4 406 korun.

Sdílet

S  o něco chudší nadílkou dorazí Ježíšek na Slovensko, kde podle průzkumu bude průměrná vánoční útrata činit v přepočtu 4 600 korun. Nejchudší Vánoce ze tří srovnávaných zemí čekají Poláky. Ti letos do Vánoc investují v průměru 3 998 korun. 14 % polských respondentů dokonce uvedlo, že nebudou kupovat dárky žádné.

„Výsledky odpovídají hospodářské situaci. O loňských Vánocích lidé neutráceli hlavně kvůli obavám ze ztráty zaměstnání. Se zlepšením ekonomické situace ale cítí více stability a chtějí si proto udělat i hezké Vánoce a jsou ochotni utratit za dárky více než loni,“ komentoval průzkum mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Čechy letos opět čeká nudná nadílka ve znamení tradičních ponožek a bačkor. Téměř polovina respondentů (48 %) v České republice uvedla, že bude nakupovat praktické dárky jako je oblečení nebo zařízení domácnosti.  Nejzábavnějšího Ježíška budou mít Slováci, kteří jsou podle průzkumu naprostým opakem praktických Čechů. 48 % z nich se chystá nadělit svým blízkým dárky pro zábavu, tedy hračky, zábavnou elektroniku, knížky apod. I Poláci najdou pod stromečkem více zábavy než Češi. Zatímco v Polsku to bude ¼ dárků, český Ježíšek myslí na zábavu jen v pětině případů.

„Češi jsou dost praktický národ, pod stromeček si nadělují hlavně věci prospěšné pro domácnost. Letos jsou velmi populární např. robotické vysavače, jejichž cena se oproti loňsku snížila. Pořizují si je tak i lidé, pro které byly předtím příliš drahé,“ řekl Holoubek.

Půjčit si na Ježíška plánuje jen zhruba každý pátý Čech

Průzkum také zjišťoval, zda si budou Češi, Slováci a Poláci brát v souvislosti s Vánoci půjčku. V závěru listopadu bylo rozhodnuto o tom, že půjčku využije, pouze 17 % Čechů, 12 % Poláků a jen 7 % Slováků. Tato čísla se sice před Vánoci mírně navýší, protože řada lidí se pro půjčku rozhodne až na poslední chvíli, i tak je to ale o 5% méně než v předešlém roce. Vloni si v listopadu plánovalo vzít půjčku na Vánoce 22 % Čechů, ve skutečnosti tak učinilo 29 % lidí.

„Ačkoliv jsou lidé díky zlepšující se hospodářské situaci optimističtěji naladěni a jsou více ochotni utrácet, stále v nich přetrvává nejistota ohledně ztráty zaměstnání. V uplynulých dvou letech totiž viděli, jak snadné je o práci přijít a jak komplikované je potom splácení finančních závazků. S půjčkami jsou proto stále opatrní,“ dodal Ondřej Holoubek.

Češi si půjčují na dárky, Poláci na zimní dovolenou

Překvapivý výsledek přineslo srovnání účelů vánočních půjček v jednotlivých zemích. Zatímco ¾ Čechů i většina Slováků využijí úvěr na nákup vánočních dárků, naprostá většina (83 %) Poláků využije vypůjčené peníze na úhradu pobytu na horách nebo zimní dovolené. V průzkumu, který společnost Provident Financial provedla v České republice letos v létě, uvedlo pouze 15 % respondentů, že si někdy půjčili na dovolenou.

Češi i Slováci chtějí hlavně rychlou půjčku

Již několik let se Provident Financial v České republice opakovaně ptá respondentů na faktory, podle kterých se rozhodují při výběru půjčky. I když byly letošní výsledky lepší, než v předešlých letech, stále jsou alarmující. Na prvním místě se vždy umístí rychlost, se kterou získají finanční prostředky (56 % respondentů v roce 2010). O mnoho lépe na tom nejsou ani Slováci. I pro téměř polovinu z nich (48 %) je hlavním kritériem rychlost získání půjčky. Na důležité faktory, jakými jsou např. solidnost věřitele nebo celková zaplacená suma, hledí pouze 18 % Čechů a 17 % Slováků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).