Hlavní navigace

Certifikace registračních pokladen a autorizace servisních středisek byla zahájena

Současně s účinností zákona o registračních pokladnách mají výrobci a dovozci registračních pokladen možnost podat Ministerstvu financí návrh na certifikaci typu pokladny.

Sdílet

Zákon ukládá fyzickým a právnickým osobám provozující maloobchod nebo hostinskou činnost, nejpozději od 1. ledna 2007 evidovat platby v hotovosti na certifikované registrační pokladně s fiskální pamětí. Certifikaci podléhá i dodatečná technická úprava těch typů pokladen, které zatím zákonem stanovené funkční a technické podmínky nesplňují. Zákon není technickou normou a proto nepředjímá technické řešení funkcí, které zajistí požadavky na evidenci údajů, jejich uchování a nezaměnitelnost, a nechává tudíž prostor pro jakékoliv vhodné technické řešení, a tím vytváří prostor pro dostatečnou nabídku takových zařízení na trhu.

Ministerstvo financí v rámci řízení o certifikaci vydá rozhodnutí o schválení typu pokladny nebo její dodatečné úpravě navrhovateli, tj. výrobci nebo dovozci, který podal úplný návrh na certifikaci typu pokladny do 4 měsíců od účinnosti tohoto zákona, nejpozději do 1. ledna 2006. Jinak, po tomto přechodném období tj. pro návrhy podané po datu 31. října 2005 je zákonem stanovena lhůta pro rozhodnutí o certifikaci do tří měsíců od jejich podání. K zajištění správné funkce, údržby a oprav pokladen zákon současně stanoví, že oprávnění k zajišťování těchto činností mají jen servisní střediska, a to na základě autorizace rozhodnutím Ministerstva financí. Autorizaci obdrží na návrh každá fyzická nebo právnická osoba, která splňuje podmínky zákona.

Za Ministerstvo financí je zabezpečením činností souvisejících s certifikací typů pokladem pověřen odbor 47– Automatizace daňové soustavy a informačních technologií a činností souvisejících s autorizací servisních středisek odbor 52 – Správy daní. Spolu s návrhem na certifikaci typu pokladny je nezbytné k návrhu na certifikaci typu pokladny fyzicky předat funkční model příslušného elektronického zařízení.

Žádosti o certifikaci zařízení je možno podávat na Ministerstvo financí, Lazarská 7, Praha 1. Odbor 47, místnost č. 608, linka 4251, 4047 nebo 4152 v pracovní dny od 8 do 16 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).