„Růst cen nemovitostí v průměru o šest procent za celou Českou republiku koresponduje s vývojem v jednotlivých regionech. Nicméně existují i extrémy. Regiony jako Zlínsko se meziročně vyšplhaly k navýšení místy až o 30 procent. Ostravsko, Plzeňsko či oblast metropole dosahují růstu cen až deset procent. Naopak například na Brněnsku či Liberecku se nárůsty za posledních devět měsíců pohybují okolo jednoho až tří procent,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.
ZLÍNSKO
Nejrychleji rostoucím regionem v České republice se stal Zlínský kraj. Zde se nárůsty cen nemovitostí od začátku roku pohybují v řádech 15 až dvaceti procent. V některých lokalitách jde o navýšení až o třetinu. Obdobné je to i u rodinných domků, kde se ceny zvýšily v průměru o deset až 15 procent. Opět v závislosti na lokalitě došlo místy k růstu až o pětinu.
„Ve Zlíně je relativně malá nabídka kvalitního bydlení. To samozřejmě žene ceny nahoru. Nové byty se pohybují v cenách až 35 tisíc korun za metr čtvereční a na takové částky velká většina poptávajících nedosáhne. I to je faktor, který tlačí ceny starších bytů vzhůru,“ zdůvodnil extrémní nárůsty Michal Řehoř, manažer zlínské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.
Ruku v ruce s růstem cen bytů a rodinných domků jde vzestup cen i pozemků. V dosahu MHD došlo místy k navýšení až o 40 procent. Lokality mimo dosah MHD ovšem nestagnují. Nárůst cen se v takových oblastech pohybuje kolem 15 procent. Ovšem i ve Zlínském kraji postupně klesá zájem o panelové byty. Za posledních devět měsíců zaznamenala panelová sídliště cenovou stagnaci.
„Poptávající v našem regionu se stávají více vybíraví. O bytu si dopředu chtějí získat maximální množství informací – a nejen o bytu, ale i o vývoji na realitním trhu obecně. Prodávající naopak detailně zjišťují podmínky u jednotlivých kanceláří. Přes koho budou prodávat si velmi vybírají,“ shrnul Michal Řehoř z AAABYTY.CZ.
OSTRAVSKO
Zajímavá je cenová mapa nemovitostí na Ostravsku. Podle tamních makléřů jsou rozdíly v cenách v jednotlivých lokalitách extrémně vysoké. Například 4pokojový byt v lokalitě Dubina se dá pořídit už za 400 tisíc korun. Tržní cena stejné nemovitosti v Moravské Ostravě či v centru se ovšem vyšplhá až na 2,5 milionu korun. Rozdíly jsou i ve vývoji cen.
„Ceny bytů ve Frýdku Místku se zvedly za poslední rok o více než 10 procent, a to díky průmyslové zóně v Nošovicích. Byty 3+1 v osobním vlastnictví, které před rokem stály okolo 700 tisíc, se vyšplhaly k hranici jednoho milionu. Stejný nárůst zaznamenaly i nemovitosti v centru Ostravy. Na sídlištích ovšem došlo ke zvýšení jen o zhruba tři procenta. Byty na Bruntálsku pak stagnují vzhledem k finančním podmínkám kupujících. Jejich ceny jsou nízké a srovnatelné se severočeským regionem,“ popsal ředitel ostravské pobočky AAABYTY.CZ Martin Ďuriš.
Za desetiprocentním nárůstem cen stojí v bývalém okrese Frýdek – Místek podle Ďuriše investiční plány společnosti Hyundai. Ceny rodinných domů se ovšem mění velmi pozvolna – od začátku roku se zvýšily o pouhá tři procenta. Navíc vzhledem k povodním v minulých letech existují lokality, kde šly ceny domů i výrazně dolů. Zájem je o rodinné domy v ceně do dvou milionů korun v klidné lokalitě o velikosti 5+1. Domy by měly být podle představ kupujících velké přes sto metrů čtverečních. Menší zájem je o domy, kde je nutná příliš velká investice.
„O byty registrujeme největší zájem v rozloze 1+1 v osobním i družstevním vlastnictví. Je to především kvůli nejsnadnějšímu pronajmutí a možnosti rychlého výdělku. Byty se pohybují v solidní ceně, na koupi zájemci lehce dosáhnou přes stavební spoření. Nejmenší zájem je naopak o veliké družstevní byty 4+1, kde jsou provedeny úpravy a cena se vyšplhá přes jeden milion korun. Na drahý družstevní byt totiž lidé nedostanou hypotéku a bývá i problém s ručiteli,“ shrnul Martin Ďuriš.
PRAHA
Třetím nejrychleji rostoucím regionem je oblast metropole. Meziročně se ceny nemovitostí dostaly v průměru o devět procent nahoru. Mezi nejžádanější lokality patří Vršovice, Vinohrady, Žižkov nebo Smíchov. O levnější byty je zájem i v lokalitách jako jsou Letňany a Kobylisy a dalších místech, kde se plánuje dostavba metra a dá se očekávat zhodnocení investice. Vysoká poptávka je po bytech od 30 do 60 metrů čtverečních – a to kdekoli.
„Naopak zájem oproti loňsku poklesl o nemovitosti nad sto metrů čtverečních. Z lokalit patří mezi nejméně žádoucí oblast Jižního Města a okrajové části Prahy – například lokalita Prahy 5 – Stodůlky. Co se týče rodinných domků stoupá zájem o atraktivní části Prahy, naopak na okrajích města ceny stagnují. Oproti loňsku se cena rodinných domků zvýšila o sedm procent. Stejně tak v Praze prudce stoupá i cena pozemků – meziročně se navýšení pohybuje v řádu 10 procent,“ popsal Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.
Realitní makléři se shodují, že vývoj zaznamenalo i chování poptávajících a nabízejících. „Kupující se stali velmi vybíraví. Lidé si uvědomují, že nemusejí sáhnout po první nemovitosti, kterou vidí. Jde o finančně náročné investice dlouhodobého charakteru. Naopak u prodávajících se v poslední době vyskytl drobný nešvar: Logická snaha získat z nemovitosti co nejvíce někdy vede k nereálnému nadsazení ceny,“ shrnul Petr Illetško.
PLZEŇSKO
V rozmezí pěti až deseti procent se zvýšily ceny nemovitostí na Plzeňsku. Ceny rodinných domků vykazují od počátku roku stabilitu. Zájem mají poptávající stejně jako ve zbytku republiky o cihlové domy v osobním vlastnictví. Panelové byty v družstevním vlastnictví bez možnosti odkupu nejdou na dračku ani na Plzeňsku. Co se týče rodinných domků, je poptávka po nových lokalitách či staré zástavbě po rekonstrukci přímo ve městě. Nulová je podle realitních makléřů poptávka po nemovitostech v záplavových oblastech.
„Od počátku roku registrujeme ze strany poptávajících určitý spěch při koupi. Zjišťujeme, že důvodem obav je hrozící změna sazeb DPH. U nakupujících je situace přesně opačná: S prodejem čekají a spekulují. O případném snížení nadhodnocené ceny se smlouvá mnohem komplikovaněji než v minulosti,“ vysvětlil vedoucí plzeňské pobočky AAABYTY.CZ Jiří Šik.
Rozmezí nárůstu cen na Plzeňsku ve výši pěti až deseti procent udává vedle ceny také lokalita. Okolo deseti procent během roku dosáhly nemovitosti o rozloze 2+kk například v atraktivních lokalitách Slovany, Bory nebo Doubravka. Naopak v městských částech Lochotín nebo Vinice, kde byl meziroční nárůst jen pět procent, se nechá pořídit i velký byt za velmi dobrou cenu.
KRÁLOVEHRADECKO
S celorepublikovým průměrem koresponduje vývoj cen v Královehradeckém kraji. Navýšení cen za posledních devět měsíců se pohybuje okolo šesti procent. V regionu stoupají ceny především rekonstruovaných bytů. U rodinných domků závisí růst ceny stále víc na atraktivitě pozemku. V kraji je totiž malá nabídka kvalitních domů a pozemků na dobré adrese.
„O Hradci Králové se s trochou nadsázky dá říct, že jde o region, který se teprve probouzí. Výrazně tomu přispěla především dostavba dálnice. Podle prognózy se ceny během následujících dvou let srovnají – troufám si říct, že i s pražským průměrem. Hradec zažívá zvýšený zájem přistěhovalců z ostatních měst. Cena bytů a nájmů se blíží Brnu, výše cen podnájmů dokonce i Praze,“ vysvětlil situaci v regionu Wladyslaw Šumavský, manažer pobočky AAABYTY.CZ z Hradce Králové.
Oživení trhu nemovitostí s sebou ovšem přináší i změny v chování nabízejících. Ti sice sledují vývoj trhu, požadují ale často nereálné ceny. Bývají nekritičtí ke kvalitě své nemovitosti. Majitelé kvalitních nemovitostí mají dokonce někdy tendenci zvyšovat svůj požadavek na cenu i v průběhu prodeje.
„Oproti dřívější době došlo navíc k poklesu zájmu o dvougenerační domy a dvougenerační byty,“ upozornil na zajímavost Královehradeckého kraje Wladyslaw Šumavský.
ČESKOBUDĚJOVICKO
Nižší nárůsty než celorepublikový průměr registrují v Českých Budějovicích a okolí. Zde meziroční změny ceny dosáhly pěti procent. V případě rodinných domků je změna ceny za prvních devět měsíců letošního roku ve výši dokonce jen tří procent.
„V Českých Budějovicích registrujeme vysoký zájem po stavebních parcelách v zajímavých lokalitách. Jinak je poptávka a nabídka odpovídající trendům v Česku. Kupující mají kvůli snadné dostupnosti hypoték zájem především o byty v osobním vlastnictví a nabízející mají navzdory poptávce tendence nadhodnocovat – a to především právě družstevní byty,“ uvedla Vladimíra Svobodová z českobudějovické pobočky AAABYTY.CZ.
ÚSTÍ NAD LABEM
Ústecký kraj patří už tradičně mezi lokality s nejnižšími cenami nemovitostí. Ceny tamních bytů, rodinných domků a pozemků jsou často až o polovinu nižší než ve zbytku republiky. Nárůsty cen bytů odpovídají zhruba pěti procentům. V cenách rodinných domků nedošlo za posledních devět měsíců k žádné změně. O družstevní byty je na Ústecku ovšem větší zájem než ve dalších částech České republiky.
„Vedle standardní poptávky po bytech o rozloze 2+kk s větší dominancí osobního vlastnictví jsou vyhledávané chaty k celoročnímu bydlení v okolí Ústí nad Labem. Obecně chaty a rodinné domky do výše jednoho milionu jsou velmi vyhledávané díky dostupnosti financování prostřednictvím hypotéčních úvěrů,“ popsala trendy na Ústecku šéfka tamní pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ Kateřina Bilská.
LIBERECKO
Mezi oblasti s nejnižším nárůstem cen nemovitostí patří Liberecký kraj. Ceny bytů stouply v průměru o tři procenta. V atraktivních lokalitách o zhruba pět procent. Obdobně nízké nárůsty jsou i u rodinných domků. Zde došlo během uplynulých devíti měsíců ke zhodnocení o zhruba dvě až tři procenta. Výjimku v nárůstech cen tvoří jen stavební pozemky. Jejich cena se meziročně zvýšila až o deset procent.
„Za nižšími nárůsty cen je znát menší koupěschopnost. A nedostatek hotovosti. U nabízejících se projevuje snaha více spekulovat s cenou. Nevědí, jak se vyvine situace v dlouhodobém horizontu. I na Liberecku je ovšem nejvyšší poptávka po bytech v cihlových domech. Nejméně žádaná jsou tak jako všude velká sídliště a byty v přízemí,“ vysvětlil Luboš Koutník, vedoucí liberecké pobočky AAABYTY.CZ.
Co se týče rodinných domků je největší poptávka po lokalitách do 10 kilometrů od Liberce. Samozřejmá podmínka je blízkost hlavního dopravního tahu na město. Velký zájem je také o oblast pod Jizerskými horami. Naopak nejmenší je poptávka po nemovitostech v okolí Frýdlantska, kde je tradiční problém nedostatku pracovních míst.
BRNĚNSKO
Nejnižší meziroční nárůsty cen nemovitostí zaznamenali zájemci o koupi a prodej v regionu moravské metropole Brna. Jednotlivé lokality brněnského regionu se za prvních devět měsíců letošního roku zvedly pouze o hodnoty mírně nad jedno procento. Obdobná je situace i u rodinných domků, kdy nejvýznamnější nárůst zaznamenalo Brno-město, kde se ceny zvýšily o 0,84 procenta.
„Stejně jako ve zbytku republiky registrujeme největší zájem o nemovitosti v rozloze 2+kk v osobním vlastnictví. Naopak zájem klesá o byty 4+1 v evidenci družstva. U rodinných domků je největší zájem o nemovitosti maximálně 15 až dvacet let staré. Naopak poklesl zájem o ty, kde je nutná větší rekonstrukce. U pozemků ceny rostou významněji. Zvyšuje se počet developerských projektů. Město Brno se rozhodlo prodat více než dvě stě pozemků zájemcům o výstavbu,“ vysvětlil šéf brněnské pobočky AAABYTY.CZ Jaroslav Jedlička.
Podle Jedličky je v brněnském regionu pro poptávající typické obracet se na realitní kancelář ve chvíli, kdy je termín nákupu už velmi urgentní. Prodeje jsou tak reálné jen u těch kanceláří, které mají dostatečně pestré portfolio nabídky. Nabízející mají ovšem jen malý přehled o poptávce v regionu. O radu se proto ve většině případů obracejí právě na velkou realitní kancelář. Jsou podle Jedličky vstřícní a nechají si dobře poradit.