Hlavní navigace

Ceny cigaret a pohonných hmot opět vzrostly

Hladina spotřebitelských cen vzrostla v červnu proti květnu o 0,3 %. Tento růst ovlivnilo zvýšení cen v oddílech alkoholické nápoje a tabák a doprava. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v červnu na 2,5 % (ze 2,4 % v květnu 2007).

Sdílet

Meziměsíční růst cenové hladiny o 0,3 % způsobilo hlavně šest měsíců trvající zvyšování cen tabákových výrobků, které v červnu dosáhlo 2,1 %. Také u pohonných hmot pokračoval již pátý měsíc růst cen pohonných hmot, který zvolnil v červnu na 1,3 %. V oddíle bydlení vzrostlo čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným o 0,5 %, ceny tuhých paliv o 1,7 %. Růst cen potravin způsobily zejména vyšší ceny ovoce o 2,6 %, drůbeže o 3,9 %, mléka o 4,2 %, brambor o 4,3 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily v důsledku začínající letní sezóny ceny dovolených s komplexními službami o 2,5 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.

Mírně snižující vliv na cenový vývoj měl pokles cen odívání a obuvi v důsledku začínajících letních výprodejů zboží a pokles cen v oddíle zdraví, kde se snížily doplatky léků předepsaných lékařem o 1,3 %. V oddíle ostatní zboží a služby se snížily ceny kosmetického zboží o 1,0 %. Z potravin klesly zejména ceny plodové zeleniny o 13,4 %, nealkoholických nápojů o 0,7 % a některých druhů pochutin.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 % a ceny služeb o 0,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu 2007 o 2,5 %, tj. o 0,1 procentního bodu více než v květnu 2007. Zrychlení cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 16,9 % (ze 14,5 % v květnu).

Ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák se v červnu staly činitelem nejvíce ovlivňujícím meziroční růst spotřebitelských cen, zatímco ceny bydlení, voda, energie, paliva se v pořadí vlivu na meziroční inflaci posunuly na druhé místo. Ceny potravin a nealkoholických nápojů zůstaly stejně jako v květnu na třetím místě. Tyto tři oddíly spotřebního koše měly rozhodující vliv na meziroční cenový vývoj. Jejich podíl na meziroční zvýšení spotřebitelských cen byl 2,0 procentní body. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 7,9 % a tuhých paliv o 18,8 %. Vodné se zvýšilo o 6,7 %, stočné o 5,5 %. Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 12,0 % a v bytech s tržním nájemným o 1,1 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 8,4 % a ovoce o 7,2 %.

Na snižování cenové hladiny působil hlavně pokles cen zemního plynu o 8,2 %. Ceny pohonných hmot zůstaly přes jejich meziměsíční růst o 1,7 % nižší než loni. Snížily se i ceny osobních dopravních prostředků o 1,9 %. Sezónní ceny zeleniny vč. brambor klesly o 6,8 %. Levnější než loni byly i některé druhy potravin, jako např. vepřové maso, oleje a tuky, káva, čaj, kakao. Mírně nižší než loni byly ceny odívání. Snížily se i ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů v oddíle rekreace a kultura.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 % a ceny služeb o 3,0 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu stejná jako v květnu, tj. 2,1 %.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v květnu 2,1 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o 8,4 %) v Lotyšsku (o 7,8 %) a nejméně ve Francii a Švédsku (shodně o 1,2 %). Na Maltě byly ceny o 1,0 % nižší než v květnu 2006. Na Slovensku zpomalil růst spotřebitelských cen v květnu na 1,5 % (ze 2,0 % v dubnu). V Německu vzrostla cenová hladina stejně jako v předchozích dvou měsících o 2,0 %.

Podle předběžných výpočtů vzrostl v ČR meziměsíčně HICP v červnu o 0,3 %, meziročně zrychlil na 2,6 % (ze 2,4 % v květnu). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za červen 2007 je 1,9 %, jak uvedl Eurostat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).