Hlavní navigace

Ceny bytů stouply za poslední tři měsíce až o deset procent

Ceny bytů za posledního čtvrt roku rostou. Navzdory kvalitě bydlení šly vzhůru i ceny panelových bytů. Tento trend ovšem odborníci považují za velmi krátkodobý. Růst cen dávají realitní kanceláře do souvislosti s jarní aktivitou na trhu nemovitostí a přetrvávajícím nedostatkem bytů v osobním vlastnictví.

Sdílet

Ceny bytů se podle realitních makléřů vyšplhaly za poslední čtvrt rok neúměrně vysoko. Poptávka proto začíná být spíše po levnějším bydlení. Na trhu se totiž v uplynulých měsících objevilo podstatně méně bytů a za ceny, které neodpovídají prodejní realitě. Prodávající vyčkávají na jarní měsíce a domnívají se, že jejich byt bude mít větší šanci, že se prodá za výrazně vyšší cenu.

Byty, a to dokonce bez ohledu na typ vlastnictví, podražily oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o osm až deset procent. Paradoxně došlo i k růstu cen bytů v panelové zástavbě. Míra opotřebování a rostoucí nová výstavba ovšem v krátkém časovém horizontu udělá panelové byty neprodejnými, popsala současnou situaci ředitelka realitní kanceláře Palladium Reality Iva Cikánková. Například klasický panelový byt na Proseku 3+1 o 65 metrech čtverečních v družstevním vlastnictví se ještě před časem dal pořídit za 1,55 milionu korun. Dnes je prodejní cena už na 1,69 milionech. Podobná je i cena u garsoniér, které se nedávno prodávaly za 900 tisíc, kdežto dnes se jejich cena vyšplhala opět k milionu korun.

Realitní makléři se ovšem shodují, že spekulace prodávajících povedou k přesně opačnému efektu: Cena půjde dolů. V jarních měsících totiž tradičně roste nabídka bytů a tím sílí konkurence. Ta vede ke snižování cen – byty nevyjímaje. Pokud dnes majitelé sníží cenu svého bytu na reálně prodejnou, prodají podle odborníků dráž než v příštím období, kdy reálná cena bytů spadne díky vyšší nabídce.

Vysoké ceny nevzbuzují důvěru ani v kupujících. Kupující jsou kolikrát odrazeni od koupi bytu, protože se cena nerovná odpovídajícímu stavu bydlení. Chodí často jen na informativní prohlídky, nekupují a čekají na snížení ceny. Podmínky na realitním trhu se změnily, už dávno neplatí, že kdokoli prodá cokoli. Kupující se stále lépe orientují a nehodlají uzavřít výrazně špatný obchod. Je samozřejmě prací makléře, aby prodávajícím situaci vysvětlil a seznámil je s reálnými možnostmi na trhu, dodala Iva Cikánková z realitní kanceláře Palladium Reality.

Nesoulad mezi poptávkou a nabídkou potvrzuje i internetové tržiště nemovitostí InOcean. Neúměrné ceny bytů sice výjimečně způsobují, že lidé po dlouhém hledání jsou i ochotni za byt zaplatit opravdu nereálnou cenu. Ale to jen zřídkakdy a spíše podobné chování majitelů způsobuje stagnaci na trhu nemovitostí, potvrdil generální ředitel tržiště InOcean Petr Wimmer.

Růst cen bytů v posledním čtvrtletí se podle Ivy Cikánkové týká všech lokalit. V případě bytů jsou výjimkou jen stagnující panelová sídliště. Stále samozřejmě platí, čím blíž je byt středu města, tím žádanější je a jeho cena adekvátně vzrůstá. Vysoké ceny mohou podle odborníků vydržet zhruba do poloviny května.

Zvýšený zájem v tomto období registrujeme o zrekonstruované byty a byty v osobním vlastnictví. O byty před rekonstrukcí by byl zájem vyšší, ale nabízejí se jen málo a za ceny neadekvátní jejich stavu – tedy jen o málo nižší, než ceny bytů zrekonstruovaných. Do budoucna si myslím, že opět začne velké stěhování a to do větších bytů nebo rodinných domů, shrnula ředitelka realitní kanceláře Palladium Reality Iva Cikánková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).