Hlavní navigace

Cena ropy – výhled 2006

Naše analýzy ukazují, že po 4 letém růstovém trendu trh ropy utvořil na podzim vrchol a dostal se do fáze korekce (více na internetu analýza z října 2005 http://www.colosseum.cz/pdf_analyzy/Crude_oil0510.pdf). Jinými slovy všechny negativní příčiny k vysoké ceně ropy jsou již veřejně známy a v ceně obsaženy. Korekce takto dlouhodobého trendu obvykle trvá několik měsíců a cena klesá nebo stagnuje. Případný růst by měl být omezen minimálně v prvním pololetí roku 2006 předchozími maximy na úrovni 70 USD za barel. Je však možný i další pokles pod poslední minimum 55 USD.

Sdílet

V historii po ukončení takto dlouhodobého trendu obvykle ceny padají minimálně o 30% (tj. na 50 USD v našem případě). Z tohoto pohledu je tedy velmi pravděpodobné obchodování ropy bez zřejmého dlouhodobého trendu v cenovém pásmu 50 – 70 USD. Krátkodobě jsou možné i růstové vlny, zejména nyní v zimě po předpovědi mrazů na severní polokouli, avšak růst ceny na nové maximum je málo pravděpodobný, pokud se neobjeví nečekaná událost světového rozsahu (např. válka, přerušení dodávek jednoho z 10 největších producentů apod.).

Dlouhodobý pohled – 5 let : další růst

Lze očekávat další růst ceny, konkréní cenové úrovně nelze předpovědět, ale 100 i 200 USD za barel nelze vyloučit. Hlavní příčiny:

  • nabídka je a bude omezená – přední světoví producenti se potýkají s problémem zvyšování produkce, některé renomované studie (např. p. Simmons) dokonce uvádějí, že těžba je za zenitem a bude klesat. Pravděpodobnost objevení nových významných nalezišť ropy je mizivá a nové technologie, na které se sází, jsou velmi nákladné a cenu stejně nesníží.
  • poptávka se málo přizpůsobuje vysokým cenám, neklesá – ve většině zemí nedošlo v roce 2006 kvůli vysokým cenám ropy k žádnému poklesu spotřeby. Je potřeba ještě vyšších cen, aby došlo k omezování spotřeby. Globalizace, uvolnění hranic a obchodních překážek vede k růstu mezinárodního obchodu a tedy i dopravy. Tyto trendy mají dlouhodobou povahu a budou pokračovat.

6. ledna 2006

Štěpán Pírko
Colosseum a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).