V historii po ukončení takto dlouhodobého trendu obvykle ceny padají minimálně o 30% (tj. na 50 USD v našem případě). Z tohoto pohledu je tedy velmi pravděpodobné obchodování ropy bez zřejmého dlouhodobého trendu v cenovém pásmu 50 – 70 USD. Krátkodobě jsou možné i růstové vlny, zejména nyní v zimě po předpovědi mrazů na severní polokouli, avšak růst ceny na nové maximum je málo pravděpodobný, pokud se neobjeví nečekaná událost světového rozsahu (např. válka, přerušení dodávek jednoho z 10 největších producentů apod.).
Dlouhodobý pohled – 5 let : další růst
Lze očekávat další růst ceny, konkréní cenové úrovně nelze předpovědět, ale 100 i 200 USD za barel nelze vyloučit. Hlavní příčiny:
- nabídka je a bude omezená – přední světoví producenti se potýkají s problémem zvyšování produkce, některé renomované studie (např. p. Simmons) dokonce uvádějí, že těžba je za zenitem a bude klesat. Pravděpodobnost objevení nových významných nalezišť ropy je mizivá a nové technologie, na které se sází, jsou velmi nákladné a cenu stejně nesníží.
- poptávka se málo přizpůsobuje vysokým cenám, neklesá – ve většině zemí nedošlo v roce 2006 kvůli vysokým cenám ropy k žádnému poklesu spotřeby. Je potřeba ještě vyšších cen, aby došlo k omezování spotřeby. Globalizace, uvolnění hranic a obchodních překážek vede k růstu mezinárodního obchodu a tedy i dopravy. Tyto trendy mají dlouhodobou povahu a budou pokračovat.
6. ledna 2006
Štěpán Pírko
Colosseum a.s.