Hlavní navigace

Celosvětová finanční krize se prozatím neprojevila na solvenci českých podniků

Ve srovnání insolvencí prvního pololetí 2008 s prvním pololetím roku 2007 celkový počet insolvencí v ČR poklesl. Šok růstu cen ropy a potravin a především šok z prudkého posílení Kč zatím většina českých podniků dokáže promítnout do poklesu své ziskovosti a mají dostatečnou finanční sílu, aby je krátkodobě přestály. Dopravní a realitní firmy však již zaznamenaly skokový nárůst insolvencí.

Sdílet

V prvním pololetí loňského roku došlo k 392 zrušení konkurzů českých společnosti, což je v porovnání s letošním rokem vyšší číslo. Výrazná většina zrušených konkurzů znamená ukončení likvidačních úkonů vedoucích k úplnému skončení podnikání. Jen v malé části zrušených konkurzů pokračuje další podnikatelská činnost. Naopak počet zahájených konkurzních řízení ve sledovaném období vzrostl o přibližně 20% a rovněž u zrušení pro nedostatek majetku došlo k nárůstu. V celkovém součtu insolvencí tak došlo jen k mírnému poklesu.

Odvětvím s největším počtem insolvencí je velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel, které ve sledovaném období zaznamenalo další 2% nárůst. Nejedná se ale o nejrizikovější odvětví, protože počet podniků v tomto sektoru je také velmi vysoký.

Podle analýzy Coface Czech je od roku 2006 nejriziko­vějším odvětvím doprava a skladování, kde je každoročně nejvyšší procento insolvencí. Za první pololetí 2008 tento obor zaznamenal další výrazný nárůst insolvencí, a to o 20% v porovnání s prvním pololetím 2007. K ještě většímu nárůstu počtu insolvencí došlo u realitních firem, a to o 62%. Vzhledem k celkovému počtu realitních firem ale počet insolventních z nich není alarmující.

Do roku 2005 nejriziko­vějším a od té doby druhým nejrizikovějším odvětvím je zpracovatelský průmysl. Ten, skončil na druhém místě i co do počtu insolvencí v první polovině 2008. Meziročně si oproti loňskému roku polepšil z 239 na 200 případů insolvencí. Velkým překvapením je podstatné snížení počtu insolvencí v odvětví stavebnictví o 10%. Vzhledem ke snižování dostupnosti úvěrů na financování staveb ale očekáváme, že celoročně už za 2008 takový pozitivní výsledek platit nebude.

Radek Laštovička, ředitel Coface Czech dodává: „Zpracovatelský průmysl je velmi významnou částí české ekonomiky a výrazné snížení počtu insolvencí v tomto oboru je pro českou ekonomiku mimořádně dobrou zprávou. Naopak obor dopravy a skladování potvrzuje svou vysokou rizikovost. Nadále v něm probíhá řadu let postupující koncentrace snižující počet středních a malých dopravců a zároveň na něj krutě dopadá aktuální posílení koruny a nárůst cen nafty“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).