Hlavní navigace

Celkový účet letošního sněhu dosáhl v Generali 85 miliónů korun

[Tisková zpráva] Generali zaznamenala v letošním roce cca 3400 škod, které mají přímou spojitost s odcházejícím zimním počasím a především s nebývale velkým množstvím sněhu, jeho tíhou a následným táním.

Sdílet

Jejich celková výše se prozatím zastavila na 85 miliónech korun. Výše sněhových škod za necelé první tři měsíce letošního roku tak dosáhla čtyř pětin všech škod způsobených sněhem za celý rok 2009! Ani tento účet není konečný. V některých místech ČR sníh ještě odtává a řada lidí se po zimě teprve chystá zkontrolovat svoje chaty, chalupy a zahrady.

Pro srovnání. V roce 2009 nahlásili klienti Generali necelé 3 tisícovky škod za 109 milionů korun, které měly souvislost se sněhem. Za necelé první tři měsíce letošního roku je počet sněhových škod vyšší o 12% než za celý loňský rok, přičemž výše škod způsobených sněhem od počátku roku dosáhla k dnešnímu dni 78% všech sněhových škod za celý rok 2009!

Letošní zima se nejvíce podepsala v Severomoravském kraji, ze kterého přišlo 16% všech hlášení. S 15% je na druhém místě hlavní město Praha a třetí příčka patří s 10% podílem kraji Středočeskému.

60 % z celkového počtu škod připadá na pojištění majetku a jejich výše činí 35 milionů korun. Letošní zimu nejvíce odnesly rodinné domy, na kterých sníh napáchal škody za 16 miliónů korun. Jednalo se o 1/3 všech škod, které spadají do pojištění majetku.

40% procent z celkového počtu škod můžeme přičíst na vrub pojištění motorových vozidel. Jejich výše činí 50 milionů korun. Ve velké většině případů se jednalo o menší nehody, které nevyžadovaly asistenci policie, protože průměrná výše škody se od začátku roku pohybuje kolem 43 tisíc korun. Každá 17 dopravní nehoda pak přesáhla hranici 100 tisíc korun.

Další škody na motorových vozidle lze očekávat v souvislosti se žalostným stavem českých silnic, na kterých se změnou počasí začínají ukazovat výmoly. Například od února do března loňského roku zaregistrovala Generali škody zapříčiněné špatným technickým stavem vozovky za více než 2,5 milionů korun.

Výraznou letošní zimní kalamitou byla bezesporu Daisy, která páchala škody od 8. do 11. ledna. Výše škod vzniklých v rozmezí těchto 4 dnů činí 11 miliónů korun. Z krajů postihla Daisy nejvíce Severomoravský kraj a hlavní město Praha.

Do srovnání byly zahrnuty všechny škody, které mají souvislost se sněhem. Včetně dopravních nehod, kdy řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost za vozidlem, a kdy nepřizpůsobili rychlost stavu a povaze vozovky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).