ČEKIA: Do daňového ráje loni přešlo 740 firem

Zájem českých firem o přesun sídla do daňových rájů pokračuje a to i přes to, že daňové zatížení v Česku klesá. Podle databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA) se počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, v roce 2008 zvýšil o 9 % na 8 990. To představuje téměř 3 % z 313 000 společností působících v České republice.

Sdílet

Nejde jen o nižší daně

K nejatraktivnějším daňovým rájům patří Nizozemí, Kypr, Lucembursko, největší relativní přírůstek loni zaznamenaly Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama a Seychely.

Nejde jen o nižší daně, ale také o skrytí vlastnictví a tím i ochranu majetku, stejně jako přívětivější podnikatelské prostředí nebo možnost neposkytovat o svých firmách a financích prakticky žádné informace, uvedla analytička agentury ČEKIA, Petra Štěpánová s tím, že se ale jedná jen o špičku ledovce. ČEKIA totiž čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nepostihují firmy založené v daňových rájích fyzickými nebo i právnickými osobami mnohdy pro účely fiktivního snižování daňového základu jiných, na první pohled nespřízněných firem, dodala Petra Štěpánová.

Přehled oblíbených daňových rájů

Bahamy, Belize, Bermudské ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Gibraltar, Jersey (Velká Británie), Kajmanské ostrovy, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Nizozemské Antily, Nizozemí, Panama, Seychelská epublika, Spojené státy Americké

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).