Hlavní navigace

Česká exportní banka spustila financování stavby elektrárny v Turecku za 11 miliard korun

[Tisková zpráva] Česká exportní banka zahájila tento týden financování projektu výstavby elektrárny a hnědouhelného dolu „na klíč“ pro tureckou společnost Adularya.

Sdílet

Celková investice turecké strany do realizace bude téměř 440 milionů EUR, z nichž investiční náklady určené pro české firmy Ferrit, BTG Energy a Vítkovice Power Engineering budou činit 359 milionů EUR. Kladné rozhodnutí společnosti Adularya ovlivnilo financování od České exportní banky, které dosáhne včetně hodnoty vystavených záruk hranice až 11 miliard korun. Díky tomu zapojené české firmy navíc získávají další obchodní nabídky v asijském regionu a plánují zvýšit zaměstnanost ve svých oborech až na dvojnásobek současných kapacit.

„Česká exportní banka prostřednictvím výhodného úvěrování pomáhá českým exportérům při získávání projektů. Zároveň tím podporuje zaměstnanost, a to nejen pro vysoce kvalifikované odborníky z oblasti vývoje, ale též pro pracovníky v oblasti výroby, kteří jsou na obchodní případy přímo vázáni,“ říká Tomáš Uvíra, generální ředitel České exportní banky.

Česká exportní banka je institucí schopnou poskytnout financování kontraktu takového rozsahu. Pro samotnou banku se jedná o největší úvěr za celou dobu její šestnáctileté existence.

Výstavba tepelné elektrárny Yunus Emre a hnědouhelného dolu představuje významný mezník i pro každou z firem v konsorciu. Vítkovice Power Engineering jsou poprvé v pozici lídra konsorcia, pro BTG Energy jde o první spolupráci na projektu takového rozsahu a Ferrit poprvé zajišťuje kompletní vybudování hlubinného dolu.

Příprava stavby začala loni v září, v říjnu turecká strana předala staveniště českým firmám. Na konci  února 2011 byly splněny všechny odkládací podmínky úvěrové smlouvy a následně  zahájeno čerpání vývozního úvěru, tedy  financování celého projektu ze strany České exportní banky. Jednotlivé etapy financování zkontroluje společnost Bureau Veritas, která bude provádět inspekce přímo na stavbě.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).