Hlavní navigace

ČD připravují ve středních Čechách rekonstrukce nádraží za 100 milionů korun

Zhruba 100 milionů korun budou v příštím roce investovat České dráhy do rekonstrukcí nádražních budov v Praze a Středočeském kraji. Největší opravy se chystají na nádražích v Českém Brodě, Poříčanech a v Lysé nad Labem. Každá z těchto akcí přijde dopravce na 18 milionů korun.

Sdílet

Každoročně stojí údržba a opravy výpravních budov v Praze a ve Středočeském kraji okolo čtvrt miliardy korun, z toho skoro dvě třetiny spolkne běžná správa a údržba. Žádné dotace na opravy nádraží nečerpáme, peníze musíme získat z podnikatelské činnosti. V minulých letech ale šla většina prostředků na dofinancování dopravy objednané kraji, aby se lidé dostali do práce a do školy. Na budovy nezbývalo, vysvětluje Jan Skalický, ředitel Regionální správy majetku v Praze. Teď, díky dohodě o dofinancování regionálních spojů, snad bude víc peněz i na rekonstrukce.

Ještě letos nechá Regionální správa majetku za milion korun předláždit plochy kolem nádraží ve Zbraslavi. V tuto chvíli zároveň běží přípravy na celkové rekonstrukce výpravních budov v Českém Brodě, Poříčanech a v Lysé nad Labem, které odstartují do konce roku 2009. Všechny budovy dostanou novou fasádu, střechu i okna. Opravy se dočkají také prostory pro cestující, samozřejmě počítáme s novými toaletami a bezbariérovými vstupy, přibližuje rozsah prací ředitel Skalický.

Za finanční spoluúčasti Středočeského kraje připravují České dráhy úpravy přednádražních prostor spojené s vybudováním parkovišť P+R. Tato parkoviště by měla sloužit zejména těm cestujícím, kteří dojedou na nádraží z okolních obcí vlastním vozem a dále pokračují do zaměstnání vlakem. Do konce roku by měla začít realizace ve Všetatech a jsou zpracovávány projektové dokumentace k Lysé nad Labem a Českému Brodu.

Přes velmi omezené zdroje nedávno dokončily České dráhy například opravy nádraží v Čelákovicích (19 mil.) nebo Praze-Čakovicích (20 mil.) a částečnou rekonstrukcí prošlo i nádraží z třicátých let v Praze-Braníku (6 mil.). Regionální správa majetku v Praze v současné době spravuje 1212 staveb, z čehož je 188 výpravních budov a zastávek, často jde o historické, památkově chráněné objekty postavené na přelomu 19. a 20. století.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).