Hlavní navigace

ČBA začala vydávat vlastní makroekonomické prognózy - Letošní rok by mohl přinést uvolnění úvěrové politiky bank

[Tisková zpráva] Vlastní makroekonomické prognózy zohledňující dopady možného vývoje na finanční trh začala nově vydávat Česká bankovní asociace (ČBA). První z nich, zaměřená na rok 2011 očekává mimo jiné zrychlení tempa poskytování úvěrů.

Sdílet

Analýza vytvořená týmem převážně bankovních ekonomů pod vedením Luďka Niedermayera, očekává pro letošní rok ekonomický růst 1,8 %, který by v roce následujícím mohl zrychlit až na tři procenta.

„I když ve srovnání s loňskem půjde zřejmě o zpomalení, jde stále o prognózu optimistickou. Poměrně dobré vyhlídky ekonomiky do budoucna by se mohly promítnout i do úvěrové politiky bank, což by vedlo i k většímu objemu úvěrů směřujících do českého hospodářství,“ uvedl prezident ČBA Jiří Kunert.

Hlavní tahounem ekonomiky by měla být v roce 2011 poptávka ze zahraničí, pozitivně se projeví také zlepšení v oblasti investic. Zpřísnění rozpočtové politiky však na druhé straně omezí jak spotřebu domácností, tak vlády a zároveň sníží i objem vládních investic.

„Rovněž se projeví ukončování fotovoltaického boomu z roku 2010. I proto jsme celkově o něco zdrženlivější než u růstu za rok 2010, který se podle nás nakonec ukáže jako více než dvouprocentní,“ dodal Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia ČBA, „I tak ale není výhled pro českou ekonomiku pro následující roky špatný. Navíc, některá z rizik pro rok 2011 mají symetrický charakter, proto nelze vyloučit ani mírně lepší než očekávaný výsledek, zejména pokud se bude dobře dařit německé ekonomice,“ dodal.

ČBA bude své prognózy zveřejňovat pravidelně jednou za čtvrtletí. „Nyní existují výhledy státních a soukromých institucí. Asociace chce svými analýzami přinést na trh nový prvek – výhled, který vznikl jako konsensus několika analytiků napříč jedním z klíčových sektorů české ekonomiky,“ uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek. „Že má tato aktivita význam ukazuje i aktuální výhled, který je ve výsledku optimističtější, než většina dosud publikovaných,“ do­dal.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).