Hlavní navigace

Byty v rekonstruovaném paneláku se zhodnotí až o 70 procent

O více než sto procent stoupla meziročně poprávka po programu financování oprav rekonstrukce panelových domů. Podle stavební spořitelny Wüstenrot je zájem o program Revit daný dvěma faktory – až poloviční úsporou nákladů za energie a výrazným zhodnocením cen bytů v panelových sídlištích.

Sdílet

Praha, 23. listopadu 2004 – Dramatický pokles cen bytů v panelových domech se dá zastavit. Realitní kanceláře napříč trhem ovšem se shodují, že jedinou cestou je kompletní rekonstrukce domu. S tou totiž často ruku v ruce jde i kultivace okolí. Podle analýz stavební spořitelny Wüstenrot mohou obyvatelé revitalizovaného sídliště navíc ušetřit až padesát procent nákladů na energie. Zájem o program financování rekonstrukcí panelových domů Revit tak za prvních deset měsíců letošního roku stoupl o více než sto procent. Ve stejném období realizovala Wüstenrot v tomto směru obchody ve výši 191,7 milionu korun.

Zhodnocení cen opravených panelových bytů je markantní zvlášť v regionech. Co se týče Prahy, tak cena bytu v revitalizovaném sídlišti stoupne v průměru o 10 procent. Nicméně v Prostějově vzrostla cena standardního bytu 3+1 během dvou let od rekonstrukce z 550 na 800 tisíc korun – to je 70procentní zhodnocení. Samozřejmě to souvisí s rozsahem oprav, uvedl Bohuslav Švamberk, specialista na program Revit stavební spořitelny Wüstenrot.

Nový trend se dá podle zkušeností WSS vypozorovat i v chování obcí. Ty se totiž snaží v okolí zrekonstruovaných domů kultivovat i okolí. Každé město má možnosti zafinancovat úpravy ze svého rozpočtu, a jsou města, která to dělají. Známé jsou Svitavy, kde město spolu s bytovým družstvem provedly výrazné změny. Podobné to je v Prostějově, kde si lidé za své opravili bytové domy a město postupně vyčleňuje na kultivaci okolí prostředky ze svého rozpočtu. Za příklad může sloužit i Brno Líšeň, potvrdil Bohuslav Švamberk.

Realitní odborníci se přitom shodují, že zrekonstruovaný dům v pěkném prostředí nejenže zvyšuje cenu, ale urychluje i prodej bytu. „Faktor okolí má při rozhodování o koupi váhu až třiceti procent. Navíc zhruba tři čtvrtiny kupujících raději půjdou na prohlídku bytu ve zrekonstruovaném domě. To samozřejmě výrazně urychlí i samotný prodej. Byt totiž může být i pohádkový, ale když k němu kupující musí projít rozpadlým vchodem a vyjet prehistorickým výtahem, je jisté, že se neprodá tak snadno, i kdyby byl sebelepší,“ připustil Marek Veselý, spolumajitel realitní kanceláře Eurobyty.

Od začátku roku zrealizovala WSS na programu financování rekonstrukcí panelových domů Revit obchody v objemu 191,7 milionů korun. Výše úvěru se pohybuje podle rozsahu oprav v průměru od jednoho do 15 milionu korun. Důkladná oprava vyjde domácnost zhruba na 25 korun za metr čtvereční, při nižším rozsahu oprav cena samozřejmě klesá. Splátka úvěru tak obyvatele nevyjde dráž než běžná měsíční částka do fondu oprav. Pro zdevastované paneláky je program velmi výhodný – jejich majitelé mohou totiž požádat o čtyřprocentní státní dotaci, takže na úrocích z úvěru zaplatí ročně jen 2,9 procenta.

Bohužel v novém trendu revitalizace panelových domů vidí zdroj obživy i neprofesionálové. A vznikají tak mnohdy i velmi obtížně řešitelné situace. Dotační politika státu je totiž poměrně komplikovaná záležitost. Z části se jedná o podvodníčky a z části o neznalost. Jsou dotace jejichž platnost je vždy dočasná a jsou dotace, které jsou kontinuální. Je zlé když někdo prodává dotace, které v dané době již není možné čerpat. Stejné je, pokud jsou lidé přemluveni k opravám kvůli dotacím a ne kvůli tomu, že to potřebuje dům. Může se stát, že na dotaci se nedosáhne, ale je vydán havarijní výměr. Domu tak zůstává povinnost havarijní stav odstranit, ale nemá na to dostatek financí. Z mého pohledu špatně zpracovaný projekt regenerace bytového domu – ve všem je proto nutné pracovat s profesionály, uzavřel Bohuslav Švamberk, specialista na program Revit stavební spořitelny Wüstenrot.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).