PRAHA, 7. března 2006 – Sdružení výrobců komerčního softwaru Business Software Alliance (BSA) v Čechách a na Slovensku zahájilo novou kampaň zaměřenou na snižování softwarového pirátství v malých a středních firmách. Zároveň jim nabídne účinné metody, které snižují riziko trestněprávních a finančních postihů za nelegální užívání softwaru. V průběhu března se BSA obrátí na zhruba deset tisíc malých a středních firem v Čechách i na Slovensku ohledně prevence užívání nelegálních počítačových programů ve firemní sféře. Doprovodná mediální kampaň – která probíhá v rozhlase a na internetu – byla zahájena v pondělí 6. března a poběží do konce měsíce.
Tématem kampaně jsou i tentokrát reálná rizika plynoucí z nelegálního užívání softwaru a účinná prevence softwarového pirátství ve firmách. Vycházíme při tom ze skutečných případů a soudních rozhodnutí. Zároveň se snažíme firmám poradit, jak se proti pirátství účinně bránit,
řekl k zahájení kampaně tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Zaměření na menší a střední firmy se opírá o řadu studií, které pro BSA zpracovávají nezávislé analytické společnosti. Jasně z nich vyplývá, že segment vykazuje vysoké procento nelegálně užívaných programů a s ním související nízkou úroveň zavedených interních opatření na důkladnou správu licencí a softwaru.
Statistiky BSA jednoznačně ukazují, že policejní prohlídky firem kvůli důvodnému podezření z užívání nelegálního softwaru se nejčastěji realizují na základě oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího blízkého okolí. Vedení firmy tak může být například kvůli nespokojenému zaměstnanci vyšetřováno policií kvůli podezření z nelegálního užívání počítačových programů. Chceme zástupce firem i organizací upozornit, jaká odpovědnost na nich v tomto ohledu leží a jaká rizika podstupují, pokud nelegální software ve firmě ignorují,
dodal Jan Hlaváč.
Tisíce firem proto mohou v průběhu března očekávat, že budou v souvislosti s kampaní kontaktovány. Případně dojde i na osobní schůzky s vedením firmy. Nejdříve však obdrží dopis, ve kterém je bude BSA informovat o zmiňovaných rizicích pirátství a účinných metodách prevence. BSA chce oslovit zejména majitele a jednatele firem, na jejichž hlavy stále častěji dopadá případná trestní odpovědnost za nelegálně instalované a užívané programy. Mnohdy je činí soud odpovědnými i přesto, že užívání nelegálního softwaru nemuseli přímo podporovat či nařídit. Máme i řadu případů, kdy se vedení firmy stalo doslova obětí softwarového pirátství kvůli své nedůslednosti a ignorování nelegálního softwaru ve firmě. Veškeré skutečnosti se snažíme zdůraznit právě v rámci nové kampaně,
upřesnil Jan Hlaváč.
BSA na realizaci kampaně využila služeb profesionální reklamní a direct-marketingové agentury. Průběh celé kampaně je v naprostém souladu se všemi zákony a pravidly, která upravují takovéto aktivity.
Míra nelegálně užívaného softwaru v České republice je podle poslední studie analytické společnosti International Data Corporation (IDC) odhadovaná na 41 procent. BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru, přičemž škody způsobené výrobcům softwaru sdruženým v BSA se vyšplhaly přes 31 milionů korun. Nejvíce případů eviduje BSA v Praze (56), severních Čechách (35) a jižní Moravě (29). Pokud jde o výši způsobené škody, smutný primát drží východní Čechy s téměř 11 miliony korun. Evidence BSA zohledňuje pouze případy, které se dotýkají některého ze členů BSA. Skutečný počet případů, které vyšetřovala policie, může být mnohonásobně vyšší. Za loňské dva roky eviduje policie na 1 184 případů porušování autorských práv vztahujících se nejen na software, ale i audio a video nahrávky.
Softwarové pirátství je překvapivě významně rozšířené v menších a středních podnicích působících v kreativních odvětvích, sektoru informačních technologií a servisních společnostech, které při svém podnikání užívají specializované profesionální softwarové produkty. Firmy nejvíce podceňují důslednou kontrolu legality softwaru a dlouhodobou správu a evidenci softwarových licencí.