Hlavní navigace

Bruntálský autolakýrník zachránil zraněného řidiče

Po roční přestávce se do Bruntálu znovu vrátil známý projekt České pojišťovny a Policie ČR, nazvaný Gentleman silnic. Prestižní ocenění za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu, které už více než pět let uděluje ČP a PČR získal osmatřicetiletý bruntálský autolakýrník Radek Jendrišák. Letos v létě zachránil život zraněnému řidiči, který zůstal zaklíněný v havarovaném vozidle po sérii kotrmelců. Předtím kolem projelo mnoho jiných šoférů, nezastavil však žádný.

Sdílet

Havárie se stala v časných ranních hodinách jenom kousek za Bruntálem. Opilý mladý řidič jel příliš rychle a jeho Opel Astra vyletěl ze silnice a zůstal stát asi padesát metrů od vozovky. Když jsem projížděl kolem, všiml jsem si vozidla, které leželo na poli a mělo otevřené dveře, vzpomíná Radek Jendrišák. Na první pohled se mi zdálo, že to auto je opuštěné, ale u čerpací stanice mně to nedalo a otočil jsem se. Mezitím v protisměru projelo alespoň deset jiných automobilů, které jej také museli vidět. Červík pochybností, který hlodal v panu Jendrišákovi, zachránil čtyřiadvacetiletému řidiči havarované astry život. Nikdo z projíždějících si totiž nevšiml, že leží v bezvědomí v zadní části auta. Byl zhroucený mezi sedadly, úplně fialový, popisoval dramatické okamžiky bruntálský Gentleman silnic. Nejprve jsem zavolal záchranku a potom jsme s přítelkyní zničený opel vrátili zpátky na kola a jeho řidiče vyprostili. Naštěstí hned začal dýchat. V té době pan Jendrišák ještě netušil, že opilý mladý řidič, kterému právě zachránil život, několik desítek minut před svoji havárii naboural v Bruntálu jiná dvě auta…

Podle Zdeňka Halfara z České pojišťovny v Bruntálu je nyní na Bruntálsku jedna z největších koncentrací Gentlemanů silnic v naší zemi. Z bruntálské budovy České pojišťovny už si totiž certifikát s tímto titulem a značkové hodinky odnesli čtyři lidé, poznamenal Halfar. Vloni ocenila ČP a PČR Vladimíra Stonáčka a Ludovíta Petríka, kteří zachránili život dvěma motoristům v Miloticích nad Moravou. O rok dříve pak Stanislava Bareše, díky jehož duchapřítomnosti přežila havárii motoristka, jejíž automobil po nárazu do stromu začal hořet mezi obcemi Rýšoviště a Huzová. Nejvíce oceněných lidí je nyní na Novojičínsku, kde už žije pět zachránců.

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Záchranka může přijet za několik minut, ale v hořícím autě nebo se zapadlým jazykem přežijete pouze pár vteřin, zdůraznil Zdeněk Halfar z ČP. V průběhu uplynulých pěti let jej dostalo už 54 lidí, z toho 8 žen na 30 místech České republiky. S projektem Gentleman silnic navíc Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu, která se snaží snížit počty závažných dopravních nehod v zemích Evropské unie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).