Hlavní navigace

Biotechnologické společnosti zažívají boom

Biotechnologické společnosti se podle nejnovější zprávy Ernst and Young dostávají díky množství vyvíjených nových produktů a vysokým tržbám konečně z červených čísel. Tržby za loňský rok poprvé překročily 70 miliard dolarů. Zájem o nové technologie také výrazně zvyšuje cenu fúzí a akvizic.

Sdílet

Podle 21. ročníku zprávy Ernst and Young o hospodářských výsledcích biotechnologického průmyslu (Beyond Borders: The Global Biotechnology Report 2007) stojí za historicky nejlepšími výsledky, jichž se tomuto odvětví v loňském roce podařilo dosáhnout, především množství vyvíjených nových produktů a jejich úspěšné uvádění na trh, rekordní investice, velký objem fúzí a akvizic a skvělé finanční výsledky.

Americký biotechnologický průmysl ještě nikdy v historii nebyl tak silný. A nejen on, jeho úspěch se šíří i do dalších částí světa – především do Evropy, říká Glen Giovannetti, vedoucí globální expertní skupiny Ernst and Young pro biotechnologický sektor. I když teprve čas ukáže, do jaké míry je toto rychlé tempo růstu udržitelné, podle mého názoru je už nyní dost dobrých důvodů k optimismu. Inovace uplynulých let nesou své ovoce v podobě rekordních výnosů a nebývale vysokých prémií u fúzí a akvizic, dodal Giovannetti.

Úspěchy na všech frontách

O masivním růstu biotechnologického sektoru v roce 2006 svědčí prakticky všechny ekonomické ukazatele:

• Významně vzrostl objem transakcí – jen ve Spojených státech dosáhla jejich celková hodnota částky 23 mld. USD, což je historický rekord. Díky vysoké prémii (tj. rozdílu mezi cenou akcie, kterou zaplatil kupující v rámci transakce, a kurzem akcie před ohlášením transakce) se hodnota fúzí a akvizic realizovaných v biotechnologickém sektoru vyšplhala na druhou nejvyšší částku v historii.

• Investiční kapitál, který se biotechnologickým společnostem podařilo získat, se v loňském roce zvýšil o neuvěřitelných 42 % na 27,9 mld., z toho rizikový kapitál představoval 5,4 mld. USD, což je opět historický rekord.

• Tržby biotechnologických společností obchodovaných na veřejných kapitálových trzích vzrostly v celosvětovém měřítku v řádu desítek procent a poprvé překročily částku 70 mld. USD. Dvouciferný nárůst hlásí např. Kanada (22 %), Spojené státy (13 %) nebo Evropa (13 %).

• Díky impozantnímu růstu tržeb se biotechnologickým společnostem daří rychle kompenzovat ztráty vzniklé v předchozích letech. Evropské veřejně obchodované společnosti snížily čistou ztrátu o 37 %, kanadské dokonce o 43 %.

• V roce 2006 bylo ve Spojených státech zaregistrováno 36 nových výrobků (v roce 2005 to bylo o tři méně). Počet podaných žádostí o registraci nového léčiva nebo o udělení biologické licence se zvýšil z 21 v roce 2005 na 25. Také v Evropě se počet nových výrobků vyvíjených veřejně obchodovanými společnostmi významně zvýšil.

Rok fúzí a akvizic

Můžeme říct, že rok 2006 byl rokem fúzí a akvizic, naproti tomu ale o žádné z těchto transakcí nelze tvrdit, že by to byla transakce roku, podotýká Giovannetti. V uplynulých letech se na celkovém objemu fúzí a akvizic vždy významným způsobem podílela jedna obří transakce. V roce 2006 je situace jiná, investoři kupují menší, začínající subjekty, jako by si uvědomili, jaký potenciál se v biotechnolo­gických společnostech skrývá. Je to pozoruhodné a svědčí to o nesmírném inovačním úsilí globálního biotechnologického sektoru.

Evropa na cestě k oživení

Evropský biotechnologický sektor si udržel tempo rozvoje nastoupené v roce 2005. V loňském roce tu tržby vzrostly o 13 % — což je oproti 6 % v roce 2005 více než dvojnásobek. Celkově dosáhly tržby evropských veřejně obchodovaných i soukromých akciových společností částky 13,3 mld. EUR (16,6 mld. USD). Objem investic se zvýšil o neuvěřitelných 45 % na 4,7 mld. EUR (5,9 mld. USD). Také venture kapitálové investice zlomily v loňském roce rekord, když dosáhly částky 1,5 mld. EUR (1,9 mld. USD).

Rok 2005 se v evropském biotechnologickém sektoru, který konečně překonal dlouhé období restrukturalizace, vyznačoval opatrným optimismem, říká Siegfried Bialojan, který má biotechnologický sektor na starosti v německém zastoupení společnosti Ernst and Young. Řádově desetiprocentní růst v minulém roce a vynikající výsledky u mnoha dalších ukazatelů svědčí o tom, že se evropský biotechnologický sektor konečně odrazil ode dna.

Nové výzvy asijských biotechnologických společností

Asijské státy už nechtějí být jen levnými „výrobnami“ a jejich vlády i podnikatelské subjekty se razantně zasazují o rozjezd vlastního vývojového portfolia biotechnologických produktů. Společnosti se snaží přicházet s tvůrčími řešeními, jak překonat nedostatek kapitálu a další překážky. Reinvestují výnosy do vývoje nových výrobků a uzavírají dohody, které by jim měly umožnit rychleji uvádět produkty na trh, využívat úspory z rozsahu a posílit konkurenceschopnost v globálním měřítku. Vznikají nová konsorcia, která hledají investiční příležitosti.

Budoucnost: úspěch přinese novou vlnu fúzí a akvizic

Zpráva obsahuje mimo jiné i výsledky průzkumu, který společnost Ernst and Young provedla mezi 400 generálními řediteli biotechnologických společností, od malých, přes středně velké až po ty největší. Průzkum ukázal, že nejvíce se tyto podniky v poslední době potýkající s problémy typickými pro vyspělé společnosti, jako např. s dodržováním předpisů ze strany prodejního personálu, tlakem na ceny, globální expanzí nebo se řízením nadnárodní společnosti s celosvětovou působností. Odpovědi respondentů byly většinou velice optimistické. Přes 90 % z nich uvedlo, že v nejbližších dvou letech hodlá přijmout nové talenty, 68 % plánuje do dvou let zavést nové výrobky.

Průzkum ukázal, že úspěch biotechnologických společností by měl v následujících letech nastartovat novou vlnu fúzí a akvizic:

• 99 % dotázaných generálních ředitelů amerických a 87 % generálních ředitelů evropských společností pánuje realizovat během následujících dvou let nějakou investiční transakci, přičemž jako nejčastější důvod je uváděna podpora prodeje nebo marketingových aktivit;

• 52 % respondentů se chce spojit s jinou společností kvůli zavádění nových výrobků na trh, v současnosti je s podporou investičního partnera nabízeno jen 29 % výrobků biotechnologických společností.

O globálním biotechnologickém centru Ernst and Young 

Global Biotechnology Center je koordinační středisko, jehož prostřednictvím spolupracují odborníci mezinárodní poradenské sítě Ernst and Young specializující se na biotechnologický sektor a vyměňují si informace i zkušenosti s nejrůznějšími problémy, s nimiž se toto odvětví potýká. Hlavním cílem centra je pomáhat našim klientům z řad biotechnologických společností s řešením jejich problémů, a to poskytováním široké škály našich poradenských služeb, především v oblasti auditu, daňového poradenství, řízení rizik, interního auditu, finančního řízení a řízení výkonnosti, transakčního poradenství a technologické podpory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).