Hlavní navigace

Big Mac Index: Nejdražší účty v regionu jsou v Polsku

PRAHA, 27. prosince –Nejdražší účty ve střední Evropě mají klienti v Polsku. Vyplývá to z analýzy agentury Scott & Rose, která srovnávala průměrné náklady na vedení účtu. Nejvýhodnějším účtem pak je program Klasik od Poštovní spořitelny.

Sdílet

Analýza srovnávala náklady na vedení účtu pro modelového klienta v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Slovensku a proti tomu postavila náklady na vedení účtu v Poštovní spořitelně. K tomu, aby srovnání bylo co nejplatnější, použila agentura nejen prosté srovnání, ale i přepočet na kupní sílu vyjádřený tzv. Big Mac Indexem.

„Z analýzy vyplynulo, že celkové náklady na vedení účtu za rok činí v Poštovní spořitelně 36,91 eur. Například v Polsku klienti zaplatí za totéž průměrně 85,02 eur, více než dvakrát tolik,“ okomentoval výsledky Miroslav Seidl, obchodní ředitel Poštovní spořitelny.

„Dražší účty než u nás mají například také v Rakousku – a to i při započtení kupní síly obyvatel – tzv. Big Mac Indexu,“ upřesnil Miroslav Seidl.

„Na základě provedeného srovnání je možné konstatovat, že roční náklady pro klienta s modelovým chováním jsou v případě Programu Klasik u Poštovní spořitelny nižší, než by klient platil v okolních evropských státech, a to jak v absolutní výši tak i po zohlednění kupní síly. Produkt Poštovní spořitelny je tedy cenově výhodný nejen ve srovnání s konkurencí v ČR, ale i ve srovnání s okolními státy,“ uvedl Michal Mošnička z průzkumné agentury Scott & Rose.

Do celkových nákladů na vedení běžného účtu byly započteny všechny náklady, které klient zaplatí při využívání běžného účtu / balíčku dle modelového chování (paušální poplatek za vedení účtu, poplatky za výpisy, za práci s hotovostí, poplatky za transakce, poplatky za vedení platebních karet, přímého bankovnictví apod.) – podrobněji viz příloha s kompletním průzkumem.

Obdobná situace je i v oblasti paušálních nákladů na vedení běžného účtu. Ty má opět nejvhodnější Poštovní spořitelna v programu Klasik – a to jak při prostém přepočtu, tak i po zohlednění kupní síly pomocí tzv. Big Mac Indexu. Paušální náklady za vedení programu Klasik Poštovní spořitelny činí 9,82 eur. Nejblíže je mu průměrná cena vedení účtu v Maďarsku, kde klienti zaplatí 10,35 eur (po zohlednění kupní síly). Na Slovensku už ale průměrné paušální náklady činí 23,78 eur. Nejvíce pak v paušálních nákladech zaplatí klienti v Rakousku – 34,46 eur.

„Ukazuje se, že diskuse o bankovních poplatcích byly trochu přepjaté. Těší nás, že podle průzkumu je Poštovní spořitelna cenově velmi výhodná i ve srovnání se zahraničím,“ doplnil Miroslav Seidl.

Big Mac Index od roku 1986 každoročně publikuje časopis The Economist. Tento index srovnává ceny stejného výrobku (hamburgeru) prodávaného za stejných podmínek v provozovnách McDonald´s v růz­ných zemích. V ceně se odráží nejen náklady na potravinářské suroviny, ale i ceny pronájmů, energií, mezd personálu, daní atd. a tak tento index můžeme použít pro zreálnění výsledných nákladů na vedení účtu dle cenových hladin v okolních státech oproti České republice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).