Hlavní navigace

Bezpečnost silnic českých měst v roce 2010 podle ČP indexu

[Tisková zpráva] Krajským městům vládne Jihlava, tři okresní města zůstala po celý rok bez dopravní nehody s vážným nebo smrtelným zraněním.

Sdílet


Česká pojišťovna v rámci projektu ČP Index bezpečnosti již od roku 2004 monitoruje bezpečnost 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu vztaženém k počtu obyvatel daných měst. Mezi krajskými městy již poněkolikáté bodovala Jihlava. Ve třech okresních městech pak nebyla za celý rok 2010 zaznamenána ani jedna nehoda s vážným nebo smrtelným zraněním, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

Rok 2010 byl z pohledu celorepublikových policejních statistik nehodovosti rokem rekordním, a to v pozitivním slova smyslu. Počet usmrcených a těžce zraněných osob na českých silnicích byl nejnižší od roku 1961. Absolutní počet nehod v loňském roce byl sice o 0,9 % vyšší než v roce 2009, ale v ostatních kategoriích došlo k meziročnímu poklesu (v počtu usmrcených o 9,5 % a v počtu těžce zraněných o 20,2 %). Také ČP Index bezpečnosti přinesl některé pozitivní výsledky.

V kategorii krajských měst je jasným vítězem Jihlava V kategorii krajských měst je za rok 2010 v čele Jihlava, která na prvním místě zůstává i v dlouhodobém hodnocení za roky 2008 – 2010. Postavení oproti roku 2009 si loni nejvíce zlepšila města Ústí nad Labem (z 12. příčky na 4.), Plzeň (z 8. příčky na  2.) a České Budějovice (z 13. příčky na 8.). Naopak nejvíce si pohoršil Liberec (ze 4. příčky klesl na 11.) a Zlín, který se z předloňské 7. příčky propadl na poslední 13. místo.

Tři okresní města bez dopravní nehody s vážným nebo smrtelným zraněním Domažlice, Most a Rychnov nad Kněžnou si po celý rok 2010 udržely čistý štít – nezaznamenaly ani jednu nehodu s vážným nebo smrtelným zraněním. Na posledním místě mezi okresními městy pak skončila Kutná Hora. Největšího meziročního zlepšení dosáhl Rychov nad Kněžnou (do čela žebříčku se probojoval z předloňské 57. příčky), dále pak Ústí nad Orlicí (z 58. místa na 7.) a Havlíčkův Brod (ze 45. místa na 4.). Nejvíce si naopak pohoršily Rokycany (ze 6. příčky se propadly na 56.), Jindřichův Hradec (z 2. místa na 45.) a Jeseník (z 9. místa se posunul na 50.).

V celkovém hodnocení za roky 2008 – 2010 dosáhlo z okresních měst nejlepších výsledků město Třebíč, následované Tachovem a Bruntálem, zatímco v roce 2008 vedoucí Rokycany spadly až na 29. místo. Poslední tři příčky obsadily Klatovy, Přerov a Ústí nad Orlicí.

ČP Index bezpečnosti vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst. ČP Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných. V případě, že v některých městech nedošlo během sledovaného období k žádné takovéto události, je těmto městům přidělována maximální hodnota indexu 9999. Krajská a okresní města jsou hodnocena v samostatném pořadí. Kromě stavu za celý rok 2010 je v tabulkách níže uveden také celkový stav za roky 2008 – 2010.

Podporou bezpečnosti silničního provozu se Česká pojišťovna zabývá už několik let. Oceňuje například zachránce lidských životů titulem Gentleman silnic, kterých v současné době po našich silnicích jezdí již více než šedesát. Se svými dopravně-bezpečnostními aktivitami se Česká pojišťovna připojila k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu, která je iniciativou Evropské komise v Bruselu.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).