Hlavní navigace

Autostrade chce v Česku vybudovat systém elektronického mýtného

(Řím / Praha, 18. května 2004) - Italská společnost Autostrade, která provozuje pokročilý systém výběru elektronického mýtného na dálnicích v Itálii a Rakousku, má zájem vybudovat systém výkonostního zpoplatnění silničních komunikací i v České republice. Autostrade je největším provozovatelem zpoplatněných dálnic v Evropě.

Sdílet

V tendru na dodavatele systému výběru elektronického mýtného jsme připraveni české vládě nabídnout nejvýhodnější podmínky a předložit reference spolehlivosti, řekl dnes řekl dnes Ing. Riccardo Starace, ředitel mezinárodního rozvoje Autostrade S.p.A. Podle něj italská firma nejprve systém na vlastní náklady vybuduje, po celou dobu životnosti ho bude provozovat a svůj zisk bude realizovat jako podíl na výnosech z mýtného. Financování prostřednictvím PPP (Public Private Partnership) je pro Českou republiku nejvýhodnější varianta, protože přinese Státnímu fondu dopravní infrastruktury peníze už v prvním roce, aniž by musel do projektu vložit jedinou korunu, uvedl Starace.

Autostrade analyzuje požadavky, které podle v současnosti známých informací má česká vláda na systém mít. Myslím, že všechny dokážeme splnit. Technické řešení – tzn. zda se bude jednat o mikrovlnný systém podobný tomu, který provozujeme v Rakousku, nebo o satelitní systém, který dosud nefunguje v Německu – není podle nás v tuto chvíli důležité. Rozhodující bude know-how ve výběru mýtného a s tím máme více než 50 let zkušeností. To byl také klíč k našemu úspěchu v Rakousku, dodal Starace. Italská společnost čeká na oficiální vyhlášení výběrového řízení, aby mohla stanovit potřebný objem investic. V současné době se naše odhady pohybují mezi 200 – 300 milióny euro v závislosti na délce silniční sítě, která bude zpoplatněna, uzavřel Starace.

Vzhledem k relativně nízkému objemu italských investic v ČR lze očekávat, že zapojení Autostrade S.p.A. do tohoto projektu bude mít oficiální podporu italské vlády.

Podrobnější informace o Autostrade S.p.A. najdete na www.autostrade.it.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).