Hlavní navigace

Autem do hospody? Běžná praxe českých řidičů

[Tisková zpráva] O Češích se říká, že místo k psychoterapeutům chodí do hospody na pivo.Podle výsledků ankety DIRECT Pojišťovny to však vypadá, že Češi do hospody spíše jezdí, než chodí. Hned 4 z 10 dotázaných totiž uvádí, že do hospody jezdí autem a každý čtvrtý se přiznal, že někdy po požití alkoholu řídil automobil.

Sdílet

Počet nehod způsobených podnapilými řidiči se přitom každým rokem zvyšuje. Podle statistik Ministerstva dopravy bylo za loňský rok při nehodách s alkoholem usmrceno 123 osob. To je o 43 osob více než v roce 2008 a o 87 více než v roce 2007.

„Alkohol za volantem je na českých silnicích bohužel velmi častým nešvarem, což dokazují nejen statistiky Ministerstva dopravy, ale i výsledky ankety DIRECT Pojišťovny. Celkem 26 % dotázaných se přiznalo, že někdy řídilo automobil s alkoholem v krvi a 43 % dotázaných pak uvedlo, že minimálně občas jezdí do hospody autem,“ říká Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí DIRECT Pojišťovny.

Podle statistik Ministerstva dopravy měli opilí řidiči v loňském roce na svědomí každého sedmého usmrceného na tuzemských silnicích, zatímco v roce 2008 se jednalo o každého dvanáctého. Nejrizikovější skupinou řidičů jsou lidé do 25 let, kteří zaviní téměř čtvrtinu nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Tolerovat alkohol v krvi řidičů?

Současné české zákony mluví jasně. Pokud řídíte, nesmíte mít v těle vůbec žádný alkohol. Alkohol v krvi řidičů netolerují v Evropě také například v Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku či Rumunsku. Ve většině zemí západní Evropy je pak tolerováno 0,5 promile, na britských ostrovech dokonce 0,8 promile a například na Kypru mohu mít řidiči v krvi i 0,9 promile alkoholu.

Anketa DIRECT Pojišťovny ukázala, že Češi jsou v této oblasti konzervativnější než řidiči v západoevropských zemích. Většina respondentů je totiž proti zavedení tolerance určitého množství alkoholu v krvi řidičů. „Dvě třetiny dotázaných uvedly, že by nemělo být v rámci řízení dopravních vozidel tolerováno minimální množství alkoholu v krvi. Jsme rádi, že naše anketa potvrdila, že většina Čechů alkohol za volantem striktně odmítá,“ dodává Tomáš Zavoral. 

Alkohol za volant nepatří Je-li řidiči zjištěna hodnota alkoholu v krvi do jednoho promile, hrozí mu pokuta od 10 000 do 25 000 korun a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Dále jsou při hodnotě do 0,3 promile připsány na řidičovo konto tři body, nad 0,3 promile pak bodů šest. Řidiči často usedají za volant v podnapilém stavu, přestože mají o těchto trestech velmi dobrý přehled.

„Z ankety vyplývá, že většina respondentů si je plně vědoma faktu, že pokud v Čechách řídí s alkoholem v krvi, hrozí jim odebrání 3 až 6 bodů, pokuta a případný zákaz řízení,“ říká Tomáš Zavoral. 

Anketa DIRECT Pojišťovny, které se zúčastnilo 400 řidičů, proběhla v dubnu v ulicích Prahy.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).