Hlavní navigace

Atradius otevřel novou pobočku na Slovensku

Praha 17. srpna 2005 – Pojišťovna Atradius, druhá největší pojišťovna pohledávek na světě, pokračuje v expanzi na východ. V srpnu otevřela pobočku v Bratislavě.

Sdílet

Vstupem na Slovensko pokryl Atradius všechny významné trhy nových členských zemí Evropské unie. V dubnu 2004 zahájil svoji činnost v České republice, v září v Polsku a na jaře 2005 v Maďarsku. Česká pobočka Atradius poskytovala při otevírání ostatních konzultace a zkušenosti především v oblasti zákaznického servisu a likvidace pojistných událostí.

Slovenský Atradius zaměstnává tři zaměstnance, ředitelem je Vladimír Ščasnár, který v oboru pojištění pohledávek pracuje od roku 1999. Plán obratu do konce roku 2005 je 30 milionů Kč.

Na Slovensku očekáváme v letošním roce více než 60% nárůst zaslouženého pojistného, uvedla Markéta Stržínková, ředitelka české pobočky Atradius, která na Slovensku poskytuje své know-how, a dodala: V našich plánech se odráží nízká penetrace slovenského trhu a vysoký zájem firem o tento druh pojištění.

Slovenská pobočka, stejně jako všechny ostatní pobočky pojišťovny Atradius na celém světě, má přístup do informačního systému Serv@Net, ke kterému mají přístup jak klienti Atradius, tak i pojistní zprostředkovatelé. Tato databáze obsahuje informace o 45 milionech firem z celého světa.

Slovenský trh pojištění pohledávek

Celkový slovenský trh pojištění pohledávek má podle dat Úradu pre finanční trh z loňského roku velikost přibližně 130 milionů Kč (pro srovnání: český trh pojištění pohledávek je 3,3krát větší). Meziroční nárůst trhu je odhadován na 46 %, což je hodnota 4krát vyšší než pro ČR, a to z důvodu nástupu zahraničních pojišťoven pohledávek na slovenský trh.

Pojištění pohledávek v západní a východní Evropě

Východní trhy, kde je průměrný růst zaslouženého pojistného 10 – 15 % ročně, patří k nejrychleji rostoucím ve skupině Atradius. Ve vyspělých západních zemích s průměrným růstem 3 – 5 % je pojištění pohledávek již běžně užívaným nástrojem kreditního managementu.

Pojistitelé v posledních dvou letech zaznamenávají výrazný pokles pojistných událostí v Polsku, Slovensku a ČR, naopak v Maďarsku v důsledku rostoucího počtu insolvencí především v letošním roce dochází ke zvýšené opatrnosti pojistitelů.

Společnost Atradius je druhou největší pojišťovnou pohledávek na světě a její celkový obrat činí 1,3 miliardy EUR, což je 25 % celosvětového tržního podílu. Každoročně chrání světové obchody v hodnotě 300 miliard EUR proti riziku nesplácení, zajišťuje souhrnnou nabídku transferu rizik, financování a pojištění pohledávek z obchodního styku. Zaměstnaneckou základnu společnosti Atradius tvoří 3 600 pracovníků ve více než 90 kancelářích a 40 zemích světa. Má tak přístup k úvěrovým informacím více než 45 milionů společností na světě a denně činí 12 000 rozhodnutí o kreditních limitech. Atradius dosáhl hodnocení A od Standard & Poor´s a A2 od Moody´s a je majoritně vlastněn Swiss Re a Deutsche Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).