Hlavní navigace

ATLANTIK FT: Očekávaná dividenda Komerční banky 110 Kč/akcii.

Akcionáři Komerční banky rozhodnou zítra o výši dividendy za rok 2005. Dividendu navrhovanou představenstvem projedná ještě před valnou hromadou dozorčí rada banky. V předchozích letech byla navrhovaná dividenda oznámena den před konáním valné hromady (po uzavření trhu). Opakování tohoto postupu by znamenalo zveřejnění návrhu dnes po ukončení obchodování. V minulosti KB stanovila rozhodný den 30 dní po valné hromadě a výplatní den měsíc poté. To by znamenalo výplatu na konci června.

Sdílet

Konzervativně očekáváme hrubou dividendu 100–120 Kč. Dividenda 110 Kč by činila 56 % z udržitelného čistého zisku 6,42 mld. Kč. Dividendový výnos KB by činil 3,1 %. Trh očekává v průměru 105 Kč (odhady 90–120 korun). Předpokládáme, že akcie KB budou citlivě reagovat na překvapení – a to zvláště v případě nenaplnění odhadu trhu. V minulém roce došlo po oznámení dividendy k výraznému poklesu cen akcií, protože část investorů spekulovala na opakování rekordní dividendy 200 Kč vyplacené ze zisku za rok 2003. Podobný scénář nelze vyloučit ani nyní. významnější korekci bychom považovali za vhodnou příležitost k nákupu. (Kromě toho zveřejní KB výsledky za 1Q 2006 v pátek 28. dubna.)

Rozbor

Komerční banka v roce 2005 vykázala čistý zisk 9,15 mld. Kč. To znamená pokles o 1,6 % r/r, zejména kvůli negativním jednorázovým faktorům (rezervy na soudní spory). V přepočtu na akcii zisk představuje 241 Kč. Dividendová politika definovaná v roce 2002 většinovým vlastníkem, Société Générale (SG), je založena na tzv. udržitelných ziscích. V roce 2003 management uvedl, že výplatní poměr by měl činit 30–35 % z udržitelného zisku. V roce 2004 však KB vyplatila 41 % udržitelného zisku. Udržitelným čistým ziskem management KB rozumí čistý zisk očištěný o jednorázové zisky z prodejů aktiv a rozpouštění všeobecných rezerv (loni 1,39 mld. Kč). KB sdělila, že v roce 2005 udržitelný zisk činil 7,42 mld. Kč (+5,8 % r/r), což je zisk na akcii 177 Kč. Udržitelný zisk stoupl díky dobrému výsledku na provozní úrovni – provozní zisk vzrostl o 8,0 % r/r.

Hrubá dividenda 200 Kč vyplacená ze zisku za rok 2003 se ukázala jako důležitá. Investoři očekávali obdobnou výši za rok 2004, ale banka překvapivě dividendu o polovinu snížila. Kvůli tomuto výraznému výkyvu výše dividendy, i přes stabilní zisky a bez předchozího upozornění managementu, je vytvoření projekcí obtížné. Nicméně očekáváme, že KB vyplatí 50–60 % udržitelného zisku, což by představovalo hrubou dividendu 100–120 Kč.

Stejně jako trh jsme si vědomi toho, že KB je překapitalizována. Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier-1 v prosinci činil 13,9 % a od té doby o několik procentních bodů stoupl. Návratnost vlastního jmění (ROE) však klesla z 22,1 % v roce 2004 na 19,5 % v loňském roce – výrazně pod 25 %, což je cíl, který si SG stanovila, když KB převzala. Velká akvizice v ČR je velmi nepravděpodobná a případnou regionální expanzi by prováděla sama SG. Očekáváme proto, že management KB a SG se dříve či později budou nadměrným kapitálem zabývat. Řešením by bylo vyplacení mimořádné dividendy nebo odkup akcií, ale takové rozhodnutí je závislé na přístupu SG k minoritním akcionářům, který zůstává nejasný. Navíc dividendová politika SG je velmi konzervativní (s výjimkou roku 2003).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).