Hlavní navigace

ASOCIACE VARUJÍ: REFORMA JE NUTNÁ, NĚKTERÉ VEDLEJŠÍ EFEKTY JSOU NEBEZPEČNÉ A ZBYTEČNÉ

Asociace fondů a asset managementu, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, Česká leasingová a finanční asociace, Hospodářská komora České republiky, Americká obchodní komora a Česká asociace treasury společně zaslaly ministru financí Miroslavu Kalouskovi studii společnosti KPMG, která shrnuje zásadní ekonomické dopady nových pravidel nízké kapitalizace a omezení daňové uznatelnosti úroků z úvěrů a půjček, které obsahuje vládní balík daňových reforem. Ministru Kalouskovi zároveň tlumočily své obavy z některých změn, které se mohou negativně dotknout celé české ekonomiky.

Sdílet

„Vládní návrh výrazně zpřísňuje pravidla pro nízkou kapitalizaci. Jeho záměr je v zásadě správný, má ale i řadu vedlejších efektů, které ve svém důsledku negativně ovlivňují podnikatelské prostředí v České republice,” říká Josef Beneš, předseda Asociace fondů a asset managementu.

Návrh neodůvodněně nastavuje režim, který je téměř likvidační pro odvětví náročné na finanční zdroje jako je trh s nemovitostmi, finanční leasing, či rizikový kapitál. Efektivní zdanění v těchto odvětvích bude vzhledem ke zdanění výnosů a neuznatelnosti úrokových nákladů i přes sníženou nominální sazbu daně z příjmů dosahovat několika desítek procent. Tento efekt se nutně promítne do ceny konečných produktů těchto odvětví, čímž se stanou hůře dostupné pro běžné spotřebitele včetně například bydlení.

„Navržená nová pravidla mohou být pro realitní trh tvrdou ranou, protože výrazným způsobem snižují výnos a zvyšují efektivní sazbu daně a to v některých případech dokonce až na úroveň přesahující 70% – 80 %,“ říká Zdenka Klapalová, prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Viceprezident České asociace treasury Vít Sigmund doplňuje: „Pravidla nízké kapitalizace, která zahrnou i úvěry od nespojených osob či úvěry zajištěné mateřskou případně sesterskou společností, budou mít významný dopad na posuzování efektivity projektů nadnárodních firem. Díky nižší efektivitě dojde k přesunu nových projektů do zahraničí a následně k poklesu růstu HDP v České republice. Bohužel české průmyslové podniky s kapitálově náročnou výrobou, kterou není možné okamžitě přesunout jinam, budou zákonem postiženy více než ty zahraniční.“

Vládní návrh zároveň znesnadňuje přístup středních podniků ke kapitálu. Zcela totiž opomíjí současný stav bankovního trhu, zejména stanovením maximální výše sazby úroků bez ohledu na rizikovost a charakter úvěru. U úvěrů začínajícím podnikům a nezajištěných či rizikových úvěrů dosahují obvyklé tržní úrokové sazby i dvouciferných čísel. Tyto úroky by byly dle vládní novely daňově neuznatelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).