Hlavní navigace

Anketa o nejslušnější banku u nás je v polovině

Na portálu www.bankovnipoplatky.com jsem ve spolupráci s deníkem Metro a finančním serverem Měšec.cz vyhlásil anketu o nejslušnější banku v České republice. Na první pohled by se zdálo, že jde o zajímavý experiment. V době, kdy si lidé tak často stěžují na výši bankovních poplatků, vyhlásit anketu, ve které se má hlasovat pozitivně ve vztahu k bankám. Ale nejde jen o pouhé hlasování. To je koneckonců prostředkem pro zahájení širší diskuse o bankovních službách v ČR. A jak vypadá hlasování v polovině ankety?

Sdílet

Celkem zatím přišlo ve všech čtyřech kategoriích přes 5 500 hlasů. Podle očekávání je zatím největší zájem (i když jen o pár hlasů) o kategorii „banka s nejnižšími poplatky“ (1463 hlasů). Naopak nejmenší je o kategorii „banka s nejsrozumitel­nějšími obchodními podmínkami“ (1347). Je to logické. Mnoho lidí se v debatách vyjádřilo v tom smyslu, že je obtížné skutečně objektivně posoudit obchodní podmínky jednotlivých bank. Je ale dobře, že se o tom začíná alespoň diskutovat. Ve třech kategoriích zatím vede Česká spořitelna, v jedné eBanka, ta má ale nejvíce hlasů ze všech v rámci jedné kategorie (333). Obě banky mají celkem náskok před ostatními.

Zajímavé výsledky má například Poštovní spořitelna, která v kategorii o nejnižší poplatky dotahuje obě banky, v ostatních kategoriích ale ztrácí. Z ankety je tedy patrné, že je do značné míry ovlivněna aktuálními zprávami na poli změn sazebníků, rušení bankovních poplatků (Poštovní spořitelna, eBanka) apod.. Banka na prvním místě v každé kategorii má maximálně 23% hlasů, což znamená, že tu není žádný výrazný výkyv ve prospěch nějaké banky a to ani v jedné kategorii. Z výsledků také zatím vyplývá, že lidé celkem „věrně“, dá-li se to tak nazvat, hlasují pro jeden ústav ve všech kategoriích. Jsou sice dosti časté výjimky, ale pouze v procentních rozměrech (kromě případu Poštovní spořitelny). Překvapivý je ale výsledek banky Bawag, která má v kategorii o poplatcích čtyřikrát více hlasů než kolik získala v ostatních kategoriích. Pozoruhodných výsledků tu ale najdeme více, bude zajímavé sledovat, jak se bude hlasování vyvíjet dále.

Z diskuse, která běží souběžně s anketou zároveň vyplynulo, že mnoho lidí si stěžuje, že není žádna banka, pro kterou by hlasovali. Z tohoto důvodu jsem na stránky zařadil aktuálně otázku, zda jsou lidé ochotni změnit svůj finanční ústav. Z hlasování zatím ale vyplývá, že 48% je spokojeno se svou bankou. Častým tématem reakcí na anketu je také nezařazení družstevní záložny Fio do ankety. A to především v souvislosti s výší bankovních poplatků. Fio sice nabízí bankovní služby, ale není to banka jako taková. Vzhledem k zájmu ale stojí za to uvažovat o anketě, do které bude možné zařadit tento finanční dům. Věřím, že po anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek, ta další, sice pozitivně laděná anketa, bude neméně úspěšná a motivující ke změnám na obou stranách pomyslné barikády.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).