Hlavní navigace

Analýza propadu Philip Morris ČR aneb čest ČEZ.

Souhrn zajímavých vlivů na českém kapitálovém trhu.

Sdílet

V souvislosti s koncem prázdnin a návratem obchodníků z dovolených zaznamenal český akciový trh RM SYSTÉM v uplynulém týdnu mírné oživení. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku snad jen čtvrteční zasedání ČNB, která podobně jako ECB (Evropská centrální banka), podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.

Poměrně významné ztráty znovu zaznamenaly akcie Philip Morris ČR. Pád kurzu tohoto oblíbeného titulu se zastavil v úterý na ceně 8 711,30 Kč. Za prudkým propadem akcií této tabákové společnosti můžeme hledat několik vlivů.

Tím nejdůležitějším je rostoucí konkurenční boj na českém trhu po odstranění dovozních cel se vstupem ČR do EU. S tím je spojena ztráta tržního podílu značek Philip Morris na českém tabákovém trhu. Podle agentury ACNielsen poklesl podíl značek Philip Morris za první pololetí roku 2006 o 6,2 pr­ocentního bodu a v současné době dosahuje 62,8%. Tento faktor způsobil pokles tržeb v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 21,5%.

K pádu akcie dále přispěl krok vlády, která na svém posledním zasedání zvýšila spotřební daň z tabákových výrobků od 1. ledna příštího roku až o 20 Kč z jedné krabičky cigaret. Podobná opatření nemají samozřejmě na hospodaření společnosti příznivý vliv už z toho principu, že výroba Philip Morris se soustřeďuje především na dražší značky.

Konec týdne byl pro akcie českého tabáku příznivější a titul týden uzavřel na 9 500 Kč. Na této ceně se parametr zisk společnosti k tržní ceně akcie jeví investorům jako potenciálně zajímavý.

Na 205 Kč uzavíraly uplynulý týden akcie Unipetrol. Negativně na akcie v uplynulém týdnu působily především spory mezi minoritními akcionáři a polským majoritním vlastníkem. Problém se týká především konečné ceny za prodané podíly ve společnostech Kaučuk a Spolana.

Další spor se rozhořel v Paramu, které také patří do Skupiny Unipetrol. Společnost MEI, která v Paramu vlastní 15% akcií obvinila Unipetrol ze zvýhodňování majoritního vlastníka na úkor ostatních akcionářů a žádá svolání valné hromady. Spor se týká například plánovaného uzavření jedné z dosud prosperujících částí společnosti a převedení její výroby do jiné společnosti v rámci koncernu PKN Orlen. Akcie Parama uzavřely týden na hodnotě 850 Kč.

Až k 825 Kč posílily v pátek krátkodobě akcie ČEZu. Jedním z důvodů je výsledek velkoobchodní kampaně, ze které vyplývá zvýšení velkoobchodních cen elektrické energie pro rok 2007 o 16,87%. Z vyšších cen energií nemají radost koncoví uživatelé, nicméně pro akcie ČEZu je to příznivá zpráva.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).