Hlavní navigace

Analytici České spořitelny očekávají pokračující oživení, posilující korunu a mírně rostoucí sazby ČNB

[Tisková zpráva] Podle nejnovější makroprognózy analytického týmu České spořitelny bude světová ekonomika pokračovat v oživování, i když pomalejším tempem než tomu bylo ve 2. pololetí 2009 a v 1. pololetí 2010.

Sdílet

-    Ekonomika v roce 2011 poroste o 2 %, a to i navzdory fiskální konsolidaci

-    Hlavním tahounem růstu export a fixní investice, spotřeba domácností oproti 1. polovině 2010 zpomalí

-    Koruna posílí na průměrnou hodnotu 24,30 Kč za euro- ze stávajících hodnot posílení v nejbližším půlroce nevidíme

-    Sazby ČNB jsou na dně. V roce 2011 porostou ale maximálně na 1,50 %.

Podle nejnovější makroprognózy analytického týmu České spořitelny bude světová ekonomika pokračovat v oživování, i když pomalejším tempem než tomu bylo ve 2. pololetí 2009 a v 1. pololetí 2010. Vedle absence jednorázových efektů (obnovy zásob a odložené poptávky) bude důvodem pro pomalejší tempo zejména stále nejistý spotřebitel a slabý trh práce (v rozvinutých zemích) a zpomalování rychle rostoucích trhů (Číny). „Japonský scénář“ (t.j., střídání recesí a chabých růstů) pro globální ekonomiku není na programu dne. Pro opakování hlubokých propadů ekonomik by musel přijít další negativní šok (např. kolaps Číny, předčasné ukončení měnových stimulů atd.), který není pravděpodobný.

Hlavním tahounem Evropské měnové unie (EMU) jsou a pro rok 2011 zůstanou exportně orientované ekonomiky Severu – Německo a Francie. Jih Evropy se stále potácí pod tíhou dluhů a strukturální slabosti. Spotřeba domácností je obecně slabá, rychleji se vzmáhá na Severu. Fiskální konsolidace v roce 2011 ubere růstu v EMU zhruba o 1 procentní bod. Protože ale dopadne zejména na jih Evropy a hlavním obchodním partnerem České republiky je Sever, české ekonomiky se příliš nedotkne.

„Česká ekonomika poroste v roce 2011 o 2 %, tahounem budou zejména export a fixní investice. Spotřeba  domácností oproti tempu oživování v 1. polovině 2010 zpomalí, zůstane ale i navzdory vyšším regulovaným cenám, osekávání sociálních dávek a snižování mezd ve veřejném sektoru v černých číslech,“ uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Koruna by v příštím roce měla zejména díky vyššímu růstu v ČR než v EMU dále posílit (ČR profituje ze strukturálně zdravějšího Severu Eurozóny), průměrná hodnota dosáhne 24,3 Kč za euro. Nečekáme další pokles sazeb ČNB. Naopak, v bankovní radě se formuje tábor jestřábů zvažující zvýšení sazeb. Nicméně, opatrnost ČNB, nejistota spojená s budoucností, silná koruna a momentálně nízká poptávková inflace brání růstu sazeb již v letošním roce. V roce 2011 tak sazby ČNB podle makroprognózy vyrostou zhruba maximálně o 75 bazických bodů na 1,50 %.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).