Hlavní navigace

Allianz ve střední a východní Evropě opět vykázala solidní pololetní výsledky

[Tisková zpráva] Allianz ve střední a východní Evropě zvýšila příjmy na 2,1 miliardy eur a rostla napříč všemi oblastmi pojištění. Dalším úspěchem je výrazné zvýšení provozního zisku na 144 milionů eur. V první pololetí se jí také podařilo získat souhlas ke sloučení svých obchodních jednotek v neživotním pojištění na území Ruska.

Sdílet

Celkové příjmy v prvních šesti měsících dosáhly výšku 2,072 miliardy eur v porovnaní s 2,042  miliardami eur za první pololetí roku 2010. Provozní zisk vzrostl o 54 procent na 144 miliónů eur oproti 94  miliónům eur v předcházejícím období. Čisté příjmy se zdvojnásobily na 120 miliónů ze 60  miliónů eur za loňský první půlrok.

„Celkový pozitivní vývoj Allianz ve střední a východní Evropě ukazuje nejen z hlediska celkových příjmů, ale i vysokého nárůstu provozního zisku i čistých příjmů, že jsme na správné cestě a máme stabilní obchodní model. To vše je navíc zkombinované s pružným a dobře vyváženým portfoliem, kde trhy vykazují lepší vývoj pracují na ty druhé, kde je vývoj slabší,“ uvedl Manuel Bauer, člen představenstva společnosti Allianz SE zodpovědný na rozvíjející se trhy.

Neživotní pojištění

Neživotní pojištění ve střední a východní Evropě vykázalo hrubé předepsané pojistné 1,398 miliardy eur, což je mírný nárůst za prvních šest měsíců roku 2011 v porovnání s 1,390 miliardy eur ve srovnatelném období roku 2010. Nárůst byl ve výši 0,3 %.

Zatímco Allianz v Maďarsku a Rumunsku zaznamenala nižší příjmy kvůli zmenšování trhu a silné cenové konkurenci na pozadí zhoršujících se ekonomických podmínek, dosáhla naopak významného růstu tržeb na ostatních trzích, zejména v České republice, Polsku a Rusku.

Pololetní zisk celého regionu v oblasti neživotního pojištění byl 82 milionů eur, což je nárůst o 46 procent oproti 56 milionům eur v prvních šesti měsících loňského roku. Hlavním motorem ziskovosti byla celková nákladovost, která se zlepšila na 96,6 % a meziročně se snížila o 3,2 %.

Do popředí vystoupily výsledky ze Slovenska se ziskem 44 milionů eur za prvních šest měsíců letošního roku, zatímco loni to bylo ve stejném období  20 milionů eur. Toto zlepšení už navíc zahrnuje škody z letních povodní, ke kterým došlo na konci druhého čtvrtletí 2011, a za které už Allianz vyplatila postiženým zákazníkům 1,8 milionů eur.

„Je to velmi slibný trend. Přinášíme výraznou ziskovost, přičemž míra potenciálních ročních ztrát se zlepšuje v celém regionu. Ve snaze navázat na tento pozitivní vývoj v druhé polovině roka 2011 se zaměříme na aktivity přinášející růst ziskovosti a budeme pokračovat v další redukci nákladů,“ uvádí Bruce Bowers, regionální ředitel Allianz ve střední a východní Evropě.

Životní, zdravotní pojištění a penze

Zákonné pojistné v životním a zdravotním pojištění ve střední a východní Evropě dosáhlo v prvním pololetí  609 milionů eur v porovnání s 608 miliony eur za srovnatelné loňské období.

Allianz zaznamenala silný růst zejména v Rusku s nárůstem zákonného pojištění o 88 % na 24 milionů eur. Výrazný nárůst předepsaného pojistného o 13 procent evidovala Allianz také v České republice. Náročné ekonomické prostředí negativně ovlivnilo životní a zdravotní pojištění v Maďarsku s poklesem výnosů o 18 % na 108 milionů eur, a to navzdory úspěšné kampani na jednorázově placené pojištění.

Provozní zisk klesl o 11 % na 39 milionů eur v porovnání se 45 milióny eur v prvním pololetí 2010, a to především kvůli situaci v Maďarsku.

Bruce Bowers k tomu řekl: „Naše životní a zdravotní portfolio ve střední a východní Evropě má pevné jádro, přičemž většina našich společností přináší výsledky, jaké od nich očekáváme. Maďarsko utrpělo v důsledku velmi náročných podmínek, ale zvýšení předpisu v České republice a Rusku nám pomohlo vyrovnat tento deficit. Naši klienti projevili jasnou potřebu investovat do produktů na zajištění svého důchodového věku.“

V prvním pololetí 2011 se dařilo penzijním fondům Allianz a aktiva pod správou penzijních fondů vyjma Maďarska, narostla v prvním pololetí o 10 procent.

Vývoj v Rusku

Podaná žádost o povolení ke vstupu CJSC Allianz Rusko a OJSC IC Progress Garant do OJSC IC ROSNO byla schválená dozorčími orgány v Rusku. Integrace je logickým krokem k realizaci strategických plánů skupiny Allianz v Rusku. Cílem sjednocení je vytvoření vysoko ziskové společnosti podporované kapitálem Allianz SE. „Spojení silných a osvědčených postupů těchto tří společností nás zavede do nové vývojové etapy a ruským klientům umožní přístup k širokému spektru produktů Allianz,“ dodává Bruce Bowers.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).