Hlavní navigace

Allianz provedla crash test vozu s fandícími pasažéry: Vzduchem naštěstí létaly pouze figuríny

[Tisková zpráva] Adrenalin prudce stoupá, tečou slzy radosti a opojení z vítězství je silné. Celá republika nyní slaví úspěchy našich hokejových reprezentantů na právě probíhajícím hokejovém mistrovství světa na Slovensku. Ale pozor! Na záběrech z Technologického centra Allianz nedaleko Mnichova se přesvědčíte, že neopatrnost fanoušků se může i na českých silnicích při oslavách ve vteřině změnit v tragédii.

Sdílet

V Technologickém centru Allianz (AZT) se bezpečnostní technici zabývají veškerými možnými situacemi na silnici, mimo jiné i analýzou potenciálních následků tzv. fanouškovských automobilových průvodů. Jak ukazuje crash test na přiloženém videu, mnoho fanoušků podceňuje nebezpečí, které hrozí při vyklánění se z oken aut anebo mávání ze střešního okna. Ukázkový test simuluje náraz automobilu s takto vykloněnými pasažéry při rychlosti již 40 km/h. I přes relativně nízkou rychlost náraz vozidla na překážku okamžitě katapultuje cestující z vozu a toto hrozící nebezpečí  si při nadšení z vítězství málokdo vůbec uvědomí.

Christoph Lauterwasser, ředitel AZT doprovodil test krátkým komentářem: „Můžete vidět, co se při nárazu děje se ženskou figurínou, která seděla v bočním otevřeném okénku vozu. Při kolizi narazila celou horní polovinou těla na sloupek mezi předními a zadními dveřmi. Tím utrpěla vážné poranění hrudníku a pánve. Navíc z vozidla po nárazu vypadla a padala z výšky přibližně jeden metr přímo na asfalt.“ V těchto případech utrpí pasažér obvykle navíc vážné poranění hlavy.

„Další figurína stála na zadním sedadle a horní polovinou těla vyčnívala střešním oknem z auta ven. Náraz, který ji vymrštil z vozidla, způsobil, že při pádu narazila na okraj střechy, a tím si způsobila vážné poranění hrudníku, žeber a také vnitřních orgánů,“ dodává Lauterwasser.

Vnitřní zranění, trauma a zlomeniny – to jsou nebezpečí, která se skrývají v nevinné zábavě, která často může být ještě umocněná alkoholem. Proto nedovolte, aby se vám nebo vašim blízkým změnila radost a štěstí z hokejového snu v noční můru.

Na alkohol při fandění vůbec pozor, protože pokud je řidič pod vlivem alkoholu, tak v případě vzniku nehody má spolujezdec, byť je zcela střízlivý, spoluvinu na škodě, která by se promítla i do výpočtu výše odškodnění. „Všichni spolujezdci by si tedy pokaždé měli dát pozor na to, ke komu si do auta sedají a v jaké je řidič „kondici“. Naopak řidiči by měli dohlédnout vždy na to, aby přepravované osoby byly připoutány bezpečnostním pásem. Například stáním na sedadlech nebo sezením v okénku mohou ohrožovat bezpečnost provozu a zároveň se i v tomto případě spolupodílet na nehodě, takže tato skutečnost může být rovněž zvažována při výpočtu pojistného plnění,“ upozorňuje Václav Pořt, vedoucí oddělení revizí Allianz pojišťovny.

Jestliže by fanouškům, ale jen těm střízlivým, vypadl prapor za jízdy z rukou, pak by případná újma, kterou by způsobil, byla uhrazena z jejich pojištění odpovědnosti z občanského života. Pokud by tato ozdoba byla uchycená na vozidle a „odlétla“, prasklé nebo rozbité čelní sklo vozu jedoucího za ním by bylo zaplaceno z povinného ručení vozu viníka.

VIDEO najdete na této adrese – http://www.alli­anzfoto.cz/

Vyklánění se ze střešního okna auta může způsobit vážné poranění hrudníku, žeber a vnitřních orgánů. Náraz již při rychlosti 40 km/hodinu pasažérovi, který sedí na bočním otevřeném okénku vážně zraní hrudník, pánev a katapultuje jej z výšky jednoho metru přímo na asfalt.

Záběry z celého crash testu můžete vidět v přiložném souboru, kterým varuje fanoušky národního týmu přímo v dění šampionátu sesterská  Allianz Slovenská poisťovňa.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).