Hlavní navigace

Allianz Re představuje revoluci v pojištění plodin - technologii monitorování polí na dálku

[Tisková zpráva] Speciální tým v zajišťovně Allianz Re, který se zabývá zemědělstvím, objevil nový přístup k pojištění plodin.

Sdílet

Ve spolupráci se softwarovou společností Sarmap, která se specializuje na zlepšení způsobů řízení přírodních zdrojů země, se zaměřil na využití nové radarové technologie, umožňující díky vzdálenému monitorování polí nejen měřit růst  biomasy, ale také sledovat a měřit potenciální výnos v jednotlivých zemědělských oblastech. Novinka usnadňuje výpočet pojistného plnění v případě škody a bude ji mít k dispozici výhradně zajišťovna Allianz Re.

Smysl nové unikátní technologie monitorování polí spočívá v tom, že satelitní snímky jsou převáděny do datových souborů, které mají velkou informační hodnotu. „Můžeme vidět doslova trávu růst,“ říká Thomas Heintz, agronom a ředitel pro zemědělství v Allianz Re. „Díky satelitním snímkům Evropské vesmírné agentury (ESA) budeme moci odhadnout potenciální výnosnost zemědělské půdy a sledovat, jak se vyvíjí v průběhu vegetačního období.“

V případě ztrát může být software použit na určení podrobných příčin a důsledků poškození. Tato skutečnost „vyplní datové mezery“, které byly příčinou komplikací v zemědělském pojištění a díky nimž byly některé oblasti doslova nepojistitelné. To však není jedinou výhodou nové technologie. Tím, že celý proces pojištění bude méně náročný na lidskou práci a  více srozumitelný a přesný, náklady na pojištění budou nižší. V praxi to pak umožní zemědělcům využívat pojištění plodin v mnohem širším měřítku, než dnes.

Tato inovace pomůže vyřešit klíčové problémy spojené s pojištěním úrody. Posouzení rizik je totiž v oblasti zemědělského pojištění velmi obtížné, protože potenciální výnosy u plodin se neustále mění během cyklů jejich růstu a podle toho se mění i pojistné plnění za škody, které způsobí přírodní katastrofy v danou chvíli. Je to složité i v rozvinutých zemích, natož pak v těch, které se teprve rozvíjejí.

„Zabezpečení a zvyšování produkce potravin bude jednou z hlavních politických a sociálních otázek, které budeme čelit v blízké budoucnosti,“ zdůrazňuje Clemens von Weichs, generální ředitel Allianz Re. „Stejně jako v jiných ekonomických oblastech, i tady mohou pojišťovny fungovat jako garant stability a kontinuity.“

Zemědělské oddělení Allianz Re se sídlem v Curychu nabízí víc než jen zajištění pro zemědělské pojištění. Je kompetenčním centrem Allianz v této oblasti a poskytuje dceřiným pojišťovnám v jednotlivých zemích po celém světě poradenství v otázkách týkajících se vývoje zemědělského pojištění, oceňování rizik a úpisu.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).