Hlavní navigace

Allianz pojišťovna vloni odhalila ve všech krajích více podvodů

[Tisková zpráva] Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1347 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění téměř 102 milionů korun. V roce předcházejícím to bylo 999 případů za 85 milionů korun. Ve většině krajů se detektivům podařilo odhalit podvody za více peněz než v roce 2010. Největší nárůst co do počtu i objemu pojistných podvodů zaznamenaly kraje Středočeský, Jihomoravský a Praha.

Sdílet


Nejvíce podvodů se již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. Oproti loňskému roku se snížily počty pojistných podvodů podnikatelů, kteří chtěli záměrně a plánovaně ukončit svoji neúspěšnou podnikatelskou činnost zinscenovanou nehodou nebo kalamitou. „To byl důvod výrazného snížení objemu zachráněných výplat v Moravskoslezském a Královehradeckém kraji, které se v předloňském roce skokově zvedly právě kvůli několika případům nákladných pokusů o podvod,“ vysvětluje vedoucí oddělení interního auditu a vyšetřování Allianz Maya Mašková.

Mnoho pokusů o podvod se letos nedostalo až k šetření detektivů, ale bylo odhaleno již

u likvidátorů, nebo na podezřelé případy již upozornili pracovníci Call Centra. I do budoucna se bude měnit poměr odhalených pojistných podvodů před výplatou pojistného plnění a po ní. „Naši likvidátoři se zabývají filtrováním některých podezřelých událostí, takže dokážeme pojistné podvody odhalit už v samotném zárodku a u podezřelých případů se otevírají i starší události totožného klienta. Tam, kde se dříve podvodné jednání prokázat nepodařilo, se často v nových souvislostech najednou objevuje,“ dodává Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace škod z autopojištění.

Kromě tradičních dopravních nehod zaznamenali detektivové i pokusy o podvod z živlů. Jedna

z těchto událostí se stala na Olomoucku, kdy pojištěný u Allianz uplatňoval po krupobití poškození svého Audi. Detektivové však zjistili, že vozidlo k nám bylo individuálně dovezeno z Německa už s „důlky“. Potvrdila to i norimberská pojišťovna, která škodu jeho původnímu majiteli zaplatila. I přesto to nový majitel zkusil, ale tohle živelné riziko mu nevyšlo.

Nejtypičtějším případem jsou nehody, při nichž bylo poškození vozidla – obvykle střední

a vyšší cenové kategorie, údajně způsobeno nacouváním jiného vozidla, často velmi starého, opotřebovaného a levného, typu Škoda Felicia. Stačí však jeden znalecký posudek a je jasno – dopravní odborník ve valné většině podobně „okopírovaných“ případů jednoznačně konstatuje, že takové poškození bylo způsobeno zcela jinak.

Detektivové řešili i jeden velmi zajímavý a netradiční případ jako vystřižený z filmu. Starší žena si u chodníku před jedním z pražských finančních úřadů vyhlídla majitelku jeepu a čekala, až dotyčná řidička přijde k autu zpět. Pak si do mrtvého bodu zpětného zrcátka přisedla

na chodník a předstírala, že při couvání ji řidička srazila a způsobila jí otřes mozku. Protože

na obličeji skutečně měla žena drobné poranění, řidička, přestože si ničeho nebyla vědoma,

jí nabídla odvoz k ošetření. Zároveň přivolala policii a předala jí své nacionále a telefonní číslo. Policisté sepsali protokol, akutní ošetření však zraněná odmítla. Za několik dní však přišla lékařská zpráva, že žena utrpěla těžký otřes mozku, zhmoždění v obličeji a poranění krční páteře. Řidičce závažnost úrazu připadala velmi přehnaná a obrátila se se svým podezřením na likvidátora Allianz pojišťovny.

V tu chvíli se do případu zapojili detektivové, kteří zjistili, že zranění v obličeji ženy byla staršího data, než nehoda, ale zároveň zjistili i to, že žena již delší dobu nepracuje a její jméno se objevilo u dalších odškodněních po nejrůznějších úrazech, které jí způsobil někdo třetí. Podezření, že žena si takto velmi slušně na inscenovaných nehodách přivydělává, potvrdil

i svědek z protilehlého domu, kde k incidentu došlo, že ženu tam viděl několikrát, jak se motá kolem aut a spíš se domníval, že se připravuje něco odcizit.

„Pokud se řidič, který si není vědom škody, kterou způsobil, domnívá, že by mohlo jít o pokus o pojistný podvod, měl by to sdělit pojišťovně“, radí ředitel úseku likvidace Tomáš Klofát

a dodává: „Rozhodně nic nezkazí, když bude mít k dispozici výpovědi svědků, někdy lze využít například záběry kamerového systému. Každý případ pojišťovna posuzuje individuálně a pokud vykazuje indicie pojistného podvodu, „údajní poškození“ si rozhodně k penězům nepomohou, ale naopak budou obžalováni z trestného činu, kterým pojistný podvod je

a následně i odsouzeni až k nepodmíněným trestům.“


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).