Hlavní navigace

"Alkohol na sjezdovce je totéž jako za volantem", uznává třetina Čechů, kteří jej při lyžování pijí!

[Tisková zpráva] Vzhledem k ohlasům, které vyvolala anketa* DIRECT Pojišťovny na téma alkoholu a lyžování, pokračovala pojišťovna ve zkoumání dalších podrobností. Zjistila nejen to, že 8 z 10 Čechů se na lyžích „posilňují“ alkoholem, ale celá třetina z nich zároveň přiznává, že je to stejný prohřešek, jako řídit auto pod vlivem alkoholu.

Sdílet

Alkohol na horách má zároveň podle každého třetího respondenta ankety DIRECT Pojišťovny negativní vliv na lyžařské schopnosti. Není divu, že se pak více než polovina lyžařů či snowboardistů opilých sjezdařů obává.

„Vliv alkoholu na sjezdovkách se u nás stále podceňuje. Zejména delší reakční časy představují zvýšené riziko kolize podobně jako při řízení vozidla. To si uvědomuje 93 % lyžařů, kteří se na horách alkoholu vyhýbají. Zarážející ovšem je, že toto srovnání chápe také třetina sjezdařů a snowboardistů, které to přesto od alkoholu na sjezdovce neodradí,“ říká Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny.

Také v hodnocení vlivu alkoholu na sportovní výkon se liší vyjádření těch, kteří jej při lyžování pijí, a ostatních, kteří si lihoviny dokáží odříci. Podle 80 % abstinentů má alkohol v krvi sjezdaře negativní vliv na jeho jízdní schopnosti, zatímco mezi „pijáky“ to tak vidí jen každý pátý. Čtvrtina z nich místo toho dokonce tvrdí, že je alkohol ovlivňuje pozitivně, a 17 % věří, že má na ně jen velmi malý nebo žádný vliv, protože je zima. Ostatní (34 %) mu přikládají stejné účinky, jako ve městě. „Při vysokých rychlostech na svazích, které nezřídka dosahují až 50 km/h, můžeme prodlouženým reakcím a horší rovnováze těžko přikládat jiný než nepříznivý význam,“ doplňuje Kateřina Krásová.

Obavu ze střetu s opilým lyžařem potvrdila v anketě DIRECT Pojišťovny celkově více než polovina (52 %) milovníků sjezdování. Nebezpečí si přitom uvědomují spíše ti, kteří se alkoholu při lyžování vyhýbají (92 % z nich se obává kolize). Ovšem i sjezdaři, kteří sami během dne popíjejí, se ostatních podnapilých bojí ve 43 % případů. Kromě helmy navíc lyžaře nic nechrání, tudíž je obava ze srážky s vážnými následky rozhodně na místě

Pojištění přeje střízlivým

Odměnou pro střízlivé lyžaře je ovšem nejen lepší výkon na sjezdovce, ale také jistota pojistného plnění, když už se jim něco stane. DIRECT Pojišťovna milovníkům zimních sportů nabízí cestovní pojištění s léčebnými výlohami až do výše tří milionů korun a náklady na záchrannou a pátrací činnost Horské služby v ceně. Samozřejmostí cestovního pojištění DIRECT Pojišťovny jsou asistenční služby. Součástí vybraných balíčků je také pojištění úrazu či odpovědnosti za škodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).