Hlavní navigace

Akvizice KBC ve Střední a Východní Evropě

Přehled nejvýznamnějších akvizic za období prosinec 2006 – březen 2007

Sdílet

RUMUNSKO

Rumunsko má velké předpoklady k tomu, aby se stalo jedním z důležitých trhů ve střední a východní Evropě. V zemi se očekává rapidní vzestup poptávky po finančních produktech především ze strany retailových a corporate klientů. V současnosti jsou místní institucionální a retailové investorské segmenty poměrně malé. Retailoví investoři jsou aktivní hlavně v Sibiu, na trhu s futures.

Romstal Leasing

Dohoda mezi KBC Lease a Romstal Imex SRL, podle které KBC získala za 70 milionů Euro kontrolní podíl v Romstal Leasing, byla podepsána 15. prosince 2006. KBC touto transakcí současně získala většinový podíl Romstal Imex ve společnosti INK Insurance Broker, sedmém největším pojišťovacího zprostředkovatele v Rumunsku. Celá transakce byla dokončena na konci letošního března. KBC Lease tak vlastní 99,34% podíl v Romstal Leasing a je 100% vlastníkem společnosti INK Insurance Broker. Společnost Romstal Leasing, největší nezávislá leasingová společnost v Rumunsku, se zaměřuje na leasing automobilů (80 % finančních aktivit), leasing užitkových vozidel a jejich vybavení, leasing motocyklů a nemovitosti. V roce 2005 měla 3,25% podíl na trhu (13. v poradí)

INK Insurance Broker

Majoritní podíl v INK Insurance Broker získala KBC Lease vstupem do mateřské společnosti Romstal Imex. Ta vlastní v INK Insurance Broker 99% podíl. Po dokončení akvizice společnosti Romstal Leasing se KBC Lease stala 100% vlastníkem INK Insurance Broker. INK Insurance Broker je jednou z nejrychleji rostoucích společností na rumunském trhu. V období 2004–2005 se jí podařilo více než zdvojnásobit profit společnosti (126 %). V roce 2005 jí patřilo 7. místo na trhu.

Swiss Capital

Swiss Capital je druhá největší makléřská společnost na rumunském trhu a druhý největší akcionář Bukurešťské burzy cenných papírů s podílem 1,8 %. Má 3,4% podíl na místním trhu, což ji řadí na 7. místo v oboru. Společnost Swiss Capital byla založena v roce 1996 pod názvem Sira Invest Bucharest, o šest let později změnila jméno na stávající Swiss Capital. Majitelem Swiss Capitalu je společnost Sorin Apostol vlastnící 98,5% podíl akcií. V druhé polovině loňského prosince (21. 12. 2006) podepsaly KBC Securities a Sorin Apostol dohodu, podle níž KBC Securities získá nad Swiss Capital plnou kontrolu.

SRBSKO

Postupně probíhající strukturální reformy v Srbsku, např. restrukturalizace ekonomiky, dokončení privatizačních projektů spolu s pokračujícím optimistickým růstem poptávky domácností a investičním výdaji by měly do konce desetiletí udržet růst HDP nad 5% úrovní. Změny, které v Srbsku proběhly v regulačním systému (standardy EU, pravidla Basel II a další), přispěly ke konsolidaci a stabilitě srbského bankovního systému. V současnosti v Srbsku operuje 38 bank.

A Banka

KBC získala na začátku ledna letošního roku majoritní podíl v A Bance prostřednictvím veřejné nabídky na převzetí. Transakce ještě musí být schválena regulátorem – Srbskou národní bankou. Celý proces převzetí A Banky by měl být dokončen do konce letošního března. A Banka byla založena v roce 1996 v Bělehradu jako Alco Bank s cílem poskytovat služby pro korporátní klientelu. V současnosti se zaměřuje na vklady, úvěry, půjčky a platby. Retailové bankovní operace představují 20,5 % úvěrového portfolia a 39 % klientských vkladů.

BULHARSKO

Bulharsko zaznamenalo v posledních letech silný růst ekonomiky a předpokládá se, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech. Bulharskému trhu s pojištěním dominují nebankovní hráči a několik velkých zahraničních společností. Na trhu je celkem 31 pojišťoven: 3 specializující se pouze na životní pojištění, 20 zaměřených na neživotní pojištění a 8 smíšených pojišťoven. Trh s pojištěním je v Bulharsku poměrně koncentrovaný. Prvních 5 pojišťoven ze segmentu neživotního pojištění ovládá 68 % trhu (dominuje pojištění motorových vozidel) a prvních 5 pojišťoven v segmentu životního pojištění má dokonce 81% podíl na trhu. I přes značný růst (25 % u neživotního a 48 % u životního pojištění) má bulharský trh s pojištěním významný potenciál rozvoje. Penetrace životního pojištění úrovně 20–25 %.

DZI Insurance

Na konci ledna získala KBC od společnosti Kontrakt Sofia většinový podíl v DZI Insurance, jedničce na bulharském trhu se životním i neživotním pojištěním. Za 70% podíl v DZI Insurance zaplatí belgická skupina KBC 185 milionů EUR. KBC se bude ucházet i o zbylých 30 % v DZI formou veřejné nabídky. Celá transakce musí být ještě schválena bulharskými regulačními orgány.

Pro KBC je tato transakce největší akvizicí v oblasti pojištění v regionu střední a východní Evropy. Pro DZI Insurance by měla KBC přinést další know-how a zkušenosti na poli pojišťovnictví. Akvizice DZI Insurace byla rychlou odpovědí KBC na vstup Bulharska do Evropské unie. KBC se stala prvním belgickým investorem na bulharském finančním trhu.

DZI byla založena v roce 1946 jako státní pojišťovna. Je jedničkou na trhu životního i neživotního pojištění, šestou největší společností v Bulharsku s širokou distribuční sítí. Její podíl v segmentu životního pojištění činí 26 %, v oblasti neživotního 18 %.

DZI Invest

Jako součást akvizice DZI Insurance získala KBC i společnost DZI Invest, obchodníka s cennými papíry a člena Bulharské burzy cenných papírů. DZI Invest poskytuje zprostředkovatelské služby na Bulharské burze cenných papírů – brokerské služby pro dluhopisy bulharské vlády a zahraniční státní obligace. Je aktivní v emisích cenných papírů, tvorbě trhu a zprávě cenných papírů.

MAĎARSKO

Equitas

V polovině letošního ledna podepsaly KBC Securities a management společnosti Equitas dohodu, na základě které KBC získá plnou kontrolu nad Equitasem, lídrem mezi maďarskými retailovými online brokery. Celá transakce podléhá ještě schválení maďarských dozorčích a regulačních orgánů. Mezi hlavní aktivity společnosti Equitas patří retailový online obchod s cennými papíry (90 % aktivit), futures kontrakty a produkty penzijního připojištění

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).