Hlavní navigace

Aktualizace tzv. registrů firem není zadarmo

Už třetím rokem registruje Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) aktivity zahraničních společností mezi českými podnikateli a státními organizacemi, jež mají formu lákavé nabídky tzv. aktualizace dat, ale nepozorné nechávají objednat placenou inzerci.

Sdílet

Nejen na českém, ale také na polském i slovinském trhu, a podle katalogu jedné z těchto společností vlastně po celé Evropě, působí dealeři, kteří nechávají zástupcům různých komerčních i nekomerčních společností podepisovat „aktualizaci“ dat o firmě. Protože na některých takových formulářích se objevují loga veletrhů, na nichž tito zástupci také působí, mnozí postižení je považují za spolupracovníky veletržní správy, která jako každý rok shromažďuje údaje do veletržního katalogu.

Ve všech případech, s nimiž se na nás lidé v této věci obrátili, šlo o to, že si podrobně nepřečetli celý formulář. Proto vždy, pokud se objevila další společnost, jako nyní EUCOM PAGES S.A. či Intercable Verlag AG ze Švýcarska, Construct Data Verlag AG z Rakouska nebo další společnosti na internetu. SOS upozorňovalo na možné následky vlastního podpisu. Nehodnotím solidnost chování zahraničních firem, vždy by mělo být pravidlem pečlivě prostudovat dokument, než pod něj napíšu svůj podpis, řekl František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS.

Také na internetu se objevují podobné aktivity – španělská společnost GUÍA TELEFAX ANUARIO PROFESIONAL, S.L. (Federico Tapia, 37–2ˇ 15005 – A Coruňa) – provozuje tzv. Web Company Register či World Wide Web Register. Podstatou omylu většiny poškozených je registrace prostřednictvím jejich formuláře v domnění, že jde o bezplatnou službu. V této souvislosti SOS nedávno obdrželo dvě závažné informace, o nichž je vhodné informovat všechny, kteří se již stali obětí „nedorozumění“ při navazování vztahu vůči těmto firmám.

Podle poznatků některých společností se v ČR objevil člověk, který se vykazuje švýcarským pasem a snaží se s představitelem firmy sjednat alespoň částečnou úhradu požadované částky. Po několika dnech – po další urgenci ze strany původní firmy – se však zjistí, že šlo jen o podvodníka, kterému důvěřiví pracovníci zaplatili část peněz oplátkou za to, že už budou mít klid.

V září letošního roku se bude zřejmě konat ve Švýcarsku první soudní jednání s představitelem české firmy, který podepsal „aktualizaci dat“ firmě Euco Data. Nelze předjímat výsledek soudního jednání, ale je možné se inspirovat i rozhodnutím katalánských úřadů, které před více než rokem uložily španělské společnosti ECG nejvyšší pokutu, jaká kdy byla uložena a zakázaly jí činnost. Ale hlavně ohodnotily její jednání jako nekalé, jako klamání smluvního partnera, který jednal pod dojmem toho, že podepisuje bezplatnou aktualizaci dat, přičemž věta o tom, že jde o placenou inzerci, byla uvedena miniaturními písmeny pod čarou, připomněla Ivana PickováSOS.

Naše SOS hodlá vývoj kauzy dále sledovat, protože problémy jednotlivé společnosti vždy nakonec dolehnou na konečného spotřebitele. Podnikatelům i spotřebitelům je třeba připomínat, že cena vlastního podpisu je často velmi vysoká, zdůraznil F. Lobovský.

Ivana Picková
public relations SOS

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).