Hlavní navigace

Studie Raiffeisen: Aktiva bank ve střední a východní Evropě po loňském růstu o 25 % letos zřejmě klesnou

Celková aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o čtvrtinu na 1772 miliard eur. Kvůli hospodářské krizi však v letošním roce s největší pravděpodobností dojde k poklesu. Česká republika a její měna je přtiom v tomto regionu stále považována za bezpečný přístav. Nejrozsáhlejší bankovní síť v regionu má Raiffeisen International.

Sdílet

Bankovní trh ve střední a východní Evropě v loňském roce pokračoval v růstu, celosvětová krize trh ovlivnila především nárůstem nesplácených úvěrů a omezenou likviditou bank, uvádí skupina Raiffeisen ve své letošní zprávě „CEE Banking Sector Report“.

Celková bankovní aktiva v tomto regionu loni vzrostla o 25 procent a mírně tak zpomalila předchozí 31procentní růst. Na konci loňského roku aktiva dosáhla 1772 miliard eur, což je o 353 miliard více než na konci roku 2007. Výsledkem krize však bude letošní pokles bankovních aktiv, v zemích Společenství nezávislých států bude tento pokles výrazně rychlejší než ve střední Evropě, uvádí studie. Zatímco pro rok 2009 počítáme s poklesem aktiv, v roce 2010 už by opět měla bankovní aktiva růst v průměru o 10 procent, uvedl analytik Raiffeisen a jeden z autorů studie Walter Demel.

Přes výrazný ekonomický pokles na konci roku 2008 dokázala většina zemí regionu zvýšit objem bankovních aktiv ve srovnání s HDP. Ve střední Evropě loni bankovní aktiva dosáhla rovných 100 procent HDP, v jihovýchodní Evropě to bylo 80 procent a v zemích Společenství nezávislých států 70 procent. Pro srovnání, v zemích eurozóny bankovní aktiva dosahují 260 procent HDP, v samotné České republice 112 procent. Český bankovní sektor zůstal likvidní i v době krize likvidity na konci loňského roku. Ve druhé polovině loňského roku však zpomalilo tempo nárůstu poskytování úvěrů a v letošním prvním čtvrtletí dokonce došlo k poklesu úvěrování. To je způsobeno jednak nižší poptávkou po úvěrech ze strany firem, jednak větší opatrností bank. Poměr úvěrů vůči vkladům tak loni dosáhl 80%, což je nejnižší číslo ze zemí EU ve střední Evropě, které ukazuje na rozumnou strukturu českého bankovního trhu, uvádí studie.

Jedním z nejvýznamnějších témat od vypuknutí krize je v regionu vývoj nesplácených úvěrů. Ekonomická recese spolu s oslabením národních měn a velkým objemem úvěrů poskytnutých v cizích měnách vedla k nárůstu bankrotů a nezaměstnanosti, stejně tak jako k propadu cen nemovitostí. To vše vedlo k nárůstu nesplácených úvěrů, nicméně mezi jednotlivými zeměmi regionu jsou obrovské rozdíly. Tyto dopady se budou na trzích projevovat nejen v letošním, ale i v příštím roce.

Pořadí největších bank v regionu se v loňském roce nezměnilo. Svou pozici nejvýrazněji posílila skupina Raiffeisen International, která se se svým tržním podílem 4,7 % na 2. místě odpoutala od Erste Group (ta zůstala na 4,4 %). Největší bankou regionu zůstává italská UniCredit, které tržní podíl klesl z 6,4 na 6,0%. V blízké budoucnosti by v regionu mohlo dojít k nové vlně převzetí, není však jasné, na jakých úrovních by se mohly pohybovat nákupní ceny. Současné tržní ceny odrážejí pokles kvality aktiv, snížený potenciál výnosů a střednědobý makroekonomický výhled. Dokud bude odhad budoucího vývoje těchto faktorů možný jen s krátkodobým výhledem, bude na trhu jen málo potenciálních kupců, uvádí studie.

Bankovní síť ve střední a východní Evropě loni rostla pomaleji než v minulých letech. Čtyři největší zahraniční banky dohromady vlastnily 11.215 poboček, což je o více než 500 obchodních míst více než o rok dříve. Nejsilnější distribuční síť má Raiffeisen International s 3231 pobočkami na 17 trzích, následují UniCredit s 3033 pobočkami na 16 trzích a Société Générale má 2852 obchodních míst ve 14 zemích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).