Hlavní navigace

Akcie Tatry posilují během tří dnů o 15%, ČEZ na 1 010,10 Kč a co Unipetrol

Velmi zajímavý průběh mělo v uplynulém týdnu obchodování s akciemi Tatry Kopřivnice. Titul, který se obchoduje pouze na trhu RM-SYSTÉM, velmi pozitivně zareagoval na oznámení o konečném podpisu armádní zakázky za 2,5 mld. Kč. Podle smlouvy by měla Tatra do roku 2009 dodat armádě 556 nákladních vozů, které by měly nahradit dosluhující známé Pragy V3S. V budoucnu může armáda dokoupit dalších 400 kusů. Samotná zakázka není ničím novým. Pro trh byla ale zpráva malým překvapením, protože podle dřívějších oznámení měla být z důvodu škrtů v rozpočtu poněkolikáté odložena. Samotné akcie Tatry se obchodovaly ještě v průběhu středy za 123,50 Kč. Raketový růst po zveřejnění zprávy zarazilo až páteční přípustné pásmo trhu na 141,90 Kč, což činí zhodnocení během tří dnů necelých 15%. Podle plánu by měla automobilka letos vyrobit 1300 vozů a příští rok má produkce vzrůst na 1600 kusů.

Sdílet

Velmi dobrá nálada panuje již delší dobu při obchodování s akciemi ČEZ a titul neustále posouvá historické maxima. V pátek akcie hladce překonala tisícikorunovou hranici a posílila až k 1 010,10 Kč. Týden ČEZ uzavřel na 1 007,10 Kč při rekordních objemech obchodů. Jen za pátek se akcií ČEZ zobchodovalo téměř za 40 mil. Kč a nutno dodat že objemy obchodů tvoří na RM-S většinou drobní investoři. Zejména obchodování prostřednictvím nového pokynu EasyClick se setkává se stále větší oblibou. Za samotným růstem v uplynulém týdnu můžeme hledat silnou zahraniční poptávku, která byla podpořena oznámením o další investiční příležitosti, která se týká české energetické skupiny. Zajímavé je především geografické umístění. Podle agentury Reuters by se ČEZ mohl účastnit tendru na výstavbu dvou uhelných bloků v Turecku o celkové instalované kapacitě 2 400 MW.

Akcie Unipetrolu se během týdne obchodovaly i za 239,80 Kč, proti předešlému týdnu si titul připsal až 15 Kč. V pátek srazilo kurz akcie vybírání zisků zpět k 232 Kč. Za tímto růstem můžeme najít spekulace o možném zvýšení podílu Unipetrolu v České rafinérské. Vše se odvíjí od plánu ruské společnosti LUKoil, která chce koupit od ConocoPhillips její čerpací stanice ve střední a východní Evropě. LUKoil rovněž plánuje ucházet se o 16,3% podíl ConocoPhillips v České rafinérské. Za podíl je ochoten zaplatit až 4,2 mld. Kč, ale v ČeRa vlastní 51% balík akcií právě Unipetrol, který má na podíl Conoca opci. Další zprávou pro akcionáře je plán Unipetrolu, podle kterého hodlá sloučit dvě nejdůležitější dceřiné společnosti, Chemopetrol a Unipetrol Rafinérie. Cílem je využití synergií a zefektivnění některých procesů. Projekt začne již 1. ledna 2007 a měl by být dokončen v následujících devíti měsících.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).