Hlavní navigace

Akcie Mittal Steel Ostrava přes 3 000 Kč, souhrn důležitých investic podniku. Akcie Vítkovic našly vrchol na 829,20 Kč

Na rekordních hodnotách se v uplynulém týdnu obchodovaly akcie Mittal Steel Ostrava. Absolutního maxima dosáhl kurz ve čtvrtek, kdy proběhl obchod za 3 080 Kč. Za letošní rok titul zhodnotil o 20% a v porovnání s kurzem ze srpna 2005, kdy byla emise uvedena na volný trh RM SYSTÉM, činí zhodnocení dokonce 86%.

Sdílet

Tato ostravská společnost, která je součástí skupiny Arcelor Mittal, je největším tuzemským hutním podnikem. V prvním pololetí 2006 podnik vyrobil 1,6 mil. tun oceli a zaměstnával 8100 osob. V druhém pololetí proběhl „dobrovolný odchod“ asi 1200 zaměstnanců, převážně starších ročníků. S propouštěním je spojený poměrně štědrý sociální program, na který má společnost vyčleněno přes miliardu korun. V příštích třech letech má společnost opustit dalších 2 200 lidí. Cílem je zvýšit produktivitu práce v podniku a přiblížit se tím evropským standardům.

V současné době probíhá v Mittal Steel Ostrava několik investičních akcií. Koncem listopadu byla zahájena modernizace zařízení na výrobu koksu. Celkem projekt bude stát 450 mil. Kč. Hlavním dodavatelem se stala společnost Vítkovice Heavy Machinery, což je informace důležitá pro akcionáře Vítkovic, a.s.

Začátkem ledna příštího roku bude uvedena do provozu modernizovaná válcovací trať, jejíž rekonstrukce stála 150 mil. Kč. V přípravě je také rekonstrukce koksárenské baterie KB, celkové náklady projektu dosáhnou téměř 1 mld. Kč. V následujících čtyřech letech má společnost v plánu investovat do modernizace a ekologických projektů více jak 5,5 mld. Kč.

Aspoň krátkodobý vrchol našly ve středu akcie Vítkovic. Že nic neroste do nebe, se přesvědčili akcionáři v průběhu dne. Velký nákupní apetit vyhnal brzy po otevření trhu titul až k doposud absolutnímu rekordu 829,20 Kč. Ten, kdo na této hodnotě prodal, udělal bezpochyby dobře, protože následné vybírání zisků zastavilo až dolní přípustné pásmo trhu a titul středu uzavřel na 678,60 Kč. Koncem týdne bylo již obchodování o poznání klidnější a Vítkovice týden uzavřely na 710 Kč.

Obchodování s ČEZem ovlivňovaly spíše kupní pokyny ze zahraničí. Velmi pozitivní středa zastihla tento oblíbený titul na rekordní hodnotě 992,80 Kč. Týden titul uzavřel na 983,40 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).